MM-1-PP
Moving Magnet (RIAA)
Gramofonsko Predpojacalo


Mnogo godina unazad, Gramofon je bio osnovna komponenta u kucnom Hi-Fi sistemu, dok se nisu pojavili magnetofoni koji su osim reprodukcije, posedovali i mogucnost snimanja muzike na taj medij. Posle znamo sta se dogodilo, razvitkom novih tehnologija Kompakt-Disk je stekao primat nad gramofonom i skoro potpuno ga bacio u zasenak. Danas se gramofon smatra kao stvar iz davnih vremena koja skuplja prasinu na tavanu ili nekoj od stalaza nasih roditelja. Interesantna stvar, u nekom od inostranih casopisa sam procitao da su se negde u Engleskoj skupili audiofili raznih profila i grana audio tehnike samo sa jednim zadatkom. Utvrditi koji medij zvuci najprirodnije i najverodostojnije. Bilo je tu raznih vrsta uredjaja: Gramofona, Magnetofona, Kaset-Dekova, Hi-Fi Video Rekordera, Kompakt-Disk Plejera, DVD Plejera, HD-CD, SA-CD, ... Ljuta se bitka vodila tri dana izmedju opakih rivala. Na kraju su svi prisutni audiofili zakljucili jedno. Jos dugo ce vremena proci dok se napravi uredjaj koji ce moci da stane na crtu sa... pa zna se, Gramofonom.


Prijatelju, POMAGAJ! :)

U prilog ove price i na molbu jednog prijatelja, koji je ocajnicki pokusavao da prikljuci stari gramofon na svoj novi muzicki-stub, koji "naravno" nije imao odgovarajuci gramofonski ulaz, bacio sam se na posao. Posle par nedelja usaglasavanja i testiranja, predpojacalo je uspesno zavrseno i isprobano. Mogu vam reci da se uredjaj dobro pokazao u praksi, tako da sad prijatelj razmislja o prebacivanju muzickog materijala na kompakt-disk preko kompijutera, jer vinil je ipak osetljiv medij koji zahteva maksimum paznje i rukovanja. Usput, danas postoji mnogo kompijuterskih programa koji mogu uspesno da obrade i arhiviraju zvuk sa gramofonske ploce i uklone sva "krckanja" koja su nastala tokom prethodnih slusanja.


Info

Pretpostavljam da ste iz gore napisanog teksta shvatili da je gramofonsko pretpojacalo "karika koja nedostaje" uredjajima novije generacije, pogotovo ako imate "problem" prikljucka. Elem, konstrukcija pretpojacala je relativno prosta, zato sto je bazirana na koriscenju najrasprostranjenijeg niskosumnog audio operacionog pojacivaca NE5532. Posto je izlazni napon sa MM gramofonske glave velicine do 5mV, dolazeci signal treba dosta pojacati da bi dobili zadovoljavajuci izlaz do 300mV. Kondenzatorima i otpornicima u kolu, se regulise sama frekventna filtracija , odnosno pojacanje signala na zeljeni nivo. Takodje je primenjen subsonik filter koji odstranjuje frekvencije ispod 22Hz, kao i blokada jednosmernog napona koja stiti ulaze i izlaze, t.j. ako je nema moze biti opasno za samo pretpojacalo i ostale uredjaje na koje je prikljucen.

shema gramofonskog predpojacala

Na slici mozete videti shemu jednog kanala MM-1-PP pretpojacala, drugi je takodje identican, jer nezelimo da poremetimo Stereo zvuk. Napajanje kao sto vidite, nije simetricno sto smanjuje broj neophodnih komponenti u istom, i ujedno pojednostavljuje postupak izrade. Stabilizacija je izvedena sa popularnim LM317 adjustabilnim regulatorom napona (nije prikazan na slici) koji ima odlican PSR (Power Supply Rejection) i moze se napajati do 40V ulazno-izlazne razlike, stoga koristim transformator sa 15V naizmenicnog napona i snage 4W. Veca snaga nije potrebna zato sto sam uredjaj netrosi vise od 100mA, a i stabilizacija je bolja sa manjim naponom. Sam transformator je od E-I jezgra, zatopljenog primara i sekundara, i nemoze da proosciluje, sto moze biti degradirajuce po zvuk ako se koristi obican transformator sa "buvlje-pijace" koji je relativno jeftin, a sto se manifestuje kao konstantno zujanje koje se ubacuje u signal i nemoze se nikako odstraniti. Kutija je odradjena od plastificiranog aluminijuma u crnoj boji sa prekidacem i LED diodom za signalizaciju rada sa prednje strane i cinc-konektorima sa zadnje. Slike gotovog predpojacala jos nisam stigao da odradim, ali bice u skorije vreme... 


Cena MM-1-PP gramofonskog predpojacala sa napajanjem : 45.00 €

Za vise informacija ostavite e-mail