STRUCNI ISPITI --- DR MIRJANA SEGEDINAC

 

 

STRUCNI ISPITI ZA NASTAVNIKE PRAKTICNE I TEORIJSKE NASTAVE U SREDNJOJ SKOLI

 

IZVOD  I Z  PRAVILNIKA  O POLAGANJU STRUCNIH ISPITA

(pravilnik o polaganju strucnog ispita pripravnika nastavnika strucnih saradnika   i vaspitaca- slizbenii glasnik rs- prosvetni glasnik 3.mart 1993.god i 23 . mart 1999 god.)

 

clan2. Na strucnom ispitu proverava se zanje i sposobnost pripravnika za samostalni vaspitno- obrazovni rad i znanja iz prakticnog rada sa odbranom  i  metodikom struke, pedagogoije i psihologije i iz ustavnog uredjenja i propisa iz oblasti obrazovaja i vaspitanja.

Pripravnik ne polaze na strucnom  ispitu pedagogiju i psihologiju , ako je polozio   ispite iz ovih predmeta tokom skolovanja.

 

clan 3. Strucni organ ustanove u kojoj je pripravnik zaposlen daje misljenje i njegovom vaspitno obrazovnom radu u toku pripravnickog staza , koje se dostavlja ispitnoj komisiji   uz prijaavu za polagnaje strucnog ispita.

 

clan 4. Za rad sa pripravnikom odredjuje se mentor. Mentora odredjuje direktor skole iz reda istaknutih nastavnika ili strucnih saradnika.

clan 5. Mentor vodi evidenciju o radu pripravnika, na osnovu kojeg se sacinjava izvestaj , koji se dostavlja uz prijavu za polaganje strucnog ispita.

clan 6. Strucni ispit se polaze na  odgovarajucem fakultetu  ili u visoj skoli . (nastavnici teorijskih predmeta - polazu na fakultetu a  nastavici prakse u visoj skoli.)

clan 7. Deo strucnog  ispita iz prakticnog rada  (drzanje casa) sa odbranom i metodikom struke se odrzava u  istoj vrsti ustanove u kojoj je zavrsen pripravnicki staz. (cas se drzi u srednjoj soli)

clan 8.Strucni ispit se polaze pred komisijom koja je sastavljena od llica koja imaju najmanje isti stepen skolske spreme kao i pripravnik

clan 9. Pripravnika upucuje na polaganje strucnog ispita  ustanova u kojoj je zaposlen. Prijava za polaganje se podnosi odgovarajucem fakultetu (za profesore teorijskih predmeta) ili visoj skoli (za nastavnike prakse).

clan 10. Pored prijave podnosi se:

1)prepis ili fotokopija diplome o zavrsenoj skoli ili fakultetu

2)potvrda o obavljenom pripravnickom stazu od godinu dana (izdaje je skola)

3)misljenje mentora o radu pripravnika

4)mislenje strucnog organa skole o radu pripravnika

clan11. Pedsednik komisije za polaganje obavestava skolu i kandidata o terminu polaganja ispita  (najmanje20- dana ranije)

clan 12. Ispit se organizuje u roku od 45 dana od dana prijavljivanja ispita.

clan13.Pripravnik koji je negativno ocenjen iz najvise dva predmeta upucuje se na ponovno polaganje ispita iz tih predmeta u roku od 30 do 120 dana. Ako i tada padne racuna se da je pao na ispitu.

clan14.Usmeni ispit se polaze iz ustavnog uredjenja i propisa iz oblasti vaspitanja i obrazovaja, pedagogije i psihologije  i odbrane prakticnog rada sa metodikom struke.

Za ispit iz prakticnog rada se pise pripreme za cas, koja se predaje ispitivacu za metodiku pre pocetka ovog dela ispita.

sadrzaj nastavnog casa odnosno radnog zadatka odredjuje ispitna komisija.

clan15. Na casu se vrednuje pedagosko - psiholoska i metodicka sprema pripravnika , kao i njegova sposobnost da pretoci teorijsaka znanja u praksu (nastavu). Na odbrani casa se obrazlazu postupci sa casa i odgovara metodika.

clan17. troskove polaganja snosi skola u kojoj pripravnik radi.

cla18.Nastvnici koji nemaju status pripravnika polazu strucni ispit po ovom pravilniku.

 


 

NACIN  I ORGANIZACIJA POLAGANJA

Nakon prijavljivanja ispita kandidat se sprema za polaganje (uci  pedagogiju, psihologiju, metodiku i ustavno uredjenje i propisa iz oblasti vaspitanja i obrazovaja).

Kada dobije obavestenje o nastavnoj jedinci za cas koji ce drzati pred komisijom kandidat pravi kompletnu  pripremu  za cas.

primer pripreme za cas:

1. naziv nastavnog predmeta.......

2.nastavna jedinica (odredjena od strane komisije)........

3.ciljevi  i zadaci

a)obrazovni:..........

b)vaspitni:.........

c)funkcionalni:..........

4.vrsta nastave  (odabrati) :klasicna, problemska, programirana, individualizovana

5.tip casa  (odabrati):obrada novog gradiva, utvrdjivaje, vezbanje i ponavljanje, proveravanje i ocenjivaje, kombinovani, pismeni, kontrolni

6.oblik rada na casu  (odabrati): frontalni, grupni, rad u parovikm, individualni

7.nastavne metode  (odabrati):monoloska, dijaloska, prakticni rad, demonstrativna, ilustrativna, laboratorijska demonstracija, resavaje zadataka

8.nastavna sredstava  (odabrati): crtezi, zidne slike, dijagrami, grafofolija, slajd, modeli , makete, uzorci, simulatori, film, programirani materrijal (kompjuter), alati, masine, predmeti obrade

9.pomocna nastavna sredstva  (odabrati): skolska tabla, grafoskop, dijaprojektor, videorekorder, kompjuter, kasetofon

 


 

Nastavnici teoorijske nastave drze cas u ucionicii u trajanu od  45 minuta.

Nakon ovog dela pripreme  treba saciniti vremensku artikulaciju casa na pr.:

5 minuta uvodni deo casa sa opstim ponavljanjem. U tom delu pripreme treba predvideti planirana pitanja i odgovore na njih.

Drugi deo (glavni deo casa) 30 minuta na pr . prezentacija novog  gradiva monoloskom i dijaloskom metodom.

Napisati sve ono sto ce se odvijati na tom delu casa . Uz to dati plan table, slike grafofolija, modela i svega ostalog sto ce se koristiti.

Treci deo casa (zavrsni deo) 10 minuta ponavljanje gradiva koje je prezentirano na glavnom delu casa. Napisati koja se pitanja planiraju i koji su ocekivani odgovori, kakav se domaci zadatak zadaje i dr.

 

Nastavnici prakticne nastave drze cas u radionici u trajanu od  60 minuta.

predlog  vremenske artikulacije bi moga da bude na primer:

5 minuta opste ponavljanje gradiva sa predhodnih casova koje je u vezi sa nastavnom jedinicom koja ce se raditi.

20 minuta prezentacija novog gradiva demonstrativnom metodom (nastavnik pokazuje kako se radi )

20 minuta -ucenici rade samostalno

5 ponavljanje naucenog gradiva

 

priprema treba da sadrzi :sva pitanja i odgovore koji su predvidjeni na casu2: opis postupaka i radni koji se odvijaju na glavnom delu casa 3.plan table, slike grafofolija, zidnih slika i dr. (koje su predvidjene)

 


 

Piprema se predaja clanu komisije iz metodike pre pocetka casa.

Posle odrzanog casa se odgovara pred clanovima komisije:

1Brani se cas i odgovara metodika

2.pedagogija

3.psihologija

4. ustavno uredjenje i propisi iz oblasti obrazovaja i vaspitanja.

 

LITERATURA ZA PRIPREMANJE STRUCNOG ISPITA

Pozeljno je da se koristi sto vise literature iz  oblasti koje se polazu.

Narocito se preporucuje:

PEDAGOGIJA:,

POTKONJAK

PSIHOLOGIJA:,

Opsta psihologija od   Rot-a

Pedagoska psihologija:,  Stevanovic

Iz ustavnog uredjenja i propisa iz oblasti obrazovaja i vaspitanja

Ustav Srbije i Crne Gore, ustav Srbije, Zakon o obrazovanju i vaspitanju za srednju skolu, skolska normativna akta i pravilnici

kao prirucnik se moze koristiti: Pricnik za polaganje strucnih ispita :, Vilotijevic i grupa autora

 

pitanja za polagaje usmenog dela strucnog ispita se mogu naci u: slizbeni glasnik rs- prosvetni glasnik 3.mart 1993.god strana 309