UVOD U HTML

HTML (HyperText Markup Language) je veoma jednostavan jezik cije osnove svako moze da savlada za par dana, a kasnije je sve stvar prakse. Ovaj udzbenik pokriva samo osnove HTML-a koje su dovoljne da se napravi jedna jednostavna ali sasvim zadovoljavajuca prezentacija (kao sto je recimo ova). Kad savladate osnove HTML-a mozete preci na proucavanje nekog naprednijeg kursa HTML-a ili upoznavanje JavaScripta koji nije neophodan ali moze doprineti da vasa stranica malo zivne. Na stranici "linkovi" ja sam vam obezbedio citav niz linkova do nekih od mojih omiljenih HTML i JavaScript tutoriala na internetu.
Svaki put kada krstareci internetom naletite na neku zanimljivu stranicu , a ne znate kako je napravljena, njen izvorni HTML kod mozete pogledati ako u liniji menija odaberete: View -> Source (ili View -> Page Source u Netscape Navigatoru). Ovo je najbolji nacin da naucite neke nove cake.

Pa da ne duzimo puno nego da pocnemo sa radom.

Da vidimo prvo sta vam je sve potrebno da biste napravili jednu web prezentaciju. Sve sto vam je potrebno prakticno vec imate na racunaru. To je pre svega jedan najobicniji tekst editor kao sto je Notepad. Ako jos nikad niste koristili Notepad potrazite ga u Start meniju pod Programs->Accessories. Sledeca stvar koja vam je neophodna je Web Browser a i njega sigurno imate (kako biste inace citali ovo). Bilo da imate Internet Explorer ili Nescape Navigator pozeljno je da nabavite i onaj drugi browser kao biste izgled vase prezentacije proverili u oba. To je neophodno iz tog razloga sto razliciti browseri razlicito tumace neke HTML tagove tako da su obicno potrebne neke male korekcije kako bi vasa prezentacija imala zadovoljavajuci izgled u oba browsera. Na kraju bilo bi pozeljno da imate i neki program za obradu grafike (ja koristim Corel Draw i Corel Photo Paint) da biste mogli da kreirate i pregledate graficke fajlove koje cete da ugradite u vasu prezentaciju. Inace na internetu mozete pronaci gomilu web grafike koju mozete slobodno da download-ujete i ugradjujete u vas sajt. Na stranici "linkovi" pronacicete linkove do nekih od mojih omiljenih grafickih kolekcija na internetu.

Dobro hajde sada da krenemo i na sam HTML. HTML komande se pisu u vidu tzv. TAG-ova. Jedan tag je ustvari komanda koja govori vasem browseru sta i kako da uradi tj. na koji nacin da prikaze sadrzaj vase stranice. HTML tagovi su "case insensitive" tj. svejedno je da li ih pisete malim ili velikim slovima. Tagovi se pisu unutar oznaka "<" i ">" (bez znakova navoda) npr: <html>. Ovaj tag se nalazi na pocetku svakog HTML dokumenta i on govori vasem browseru da je fajl koji je upravo poceo da ucitava bas HTML dokument i da kao takvog treba i da ga prikaze. Na kraj HTML dokumenta se stavlja zavrsni HTML tag:</html>. Ovaj tag govori vasem browseru da je to kraj vaseg HTML dokumenta. Vecina tagova ima i pocetni i zavrsni tag. Zavrsni tag se dobija dodavanjem znaka "/" i oznacava mesto na kojem prestaje dejstvo pocetnog taga.
Postoje i tagovi kod kojih ne morate da stavljate zavrsni tag kao sto je recimo tag <br> koji sluzi za prelazak u novi red (o ovom tagu cemo govoriti kasnije u odeljku o formatiranju teksta).

Svki HTML dokument se sastoji od dva dela: zaglavlja (engl. head) i tela (engl. body). Zaglavlje se odvaja tagovima <head> i </head> a telo dokumenta tagovima: <body> i </body>. Sve ono sto napisete u zaglavlju dokumenta nece se prikazati u prozoru vaseg browsera vec obicno sluzi samo da pruzi neke informacije o vasoj stranici.
Tako cete u okviru vaseg zaglavlja svakao staviti tagove: <title> i </title> izmedju kojih cete staviti naslov vase stranice. Ali pazite, to nije naslov koji ce se pojaviti u telu vase stranice vec onaj naslov koji se pojavljuje u naslovnoj liniji vaseg browsera. Pogledajte naslovnu liniju vaseg browsera - ispred imena vaseg browsera videcete da pise: "uvod u HTML". To je zato sto sam ja u zaglavlju ovog dokumenta napisao:

<TITLE>uvod u HTML</TITLE> S druge strane sve ono sto napisete izmedju tagova <body> i </body> predstavljace telo vaseg dokumenta i pojavice se kao sadrzaj vase prezentacije u prozoru browsera (kao sto je tekst koji upravo citate).

Dakle, svaki HTML dokument mora da ima sledeci "kostur":

<HTML> <HEAD> <TITLE> ovde stavite naziv vase prezentacije </TITLE> </HEAD> <BODY> ovde unosite sve ono sto zelite da se vidi u vasoj prezentaciji </BODY> </HTML> Sad je vreme da napravite svoj prvi "home page". Otvorite novi dokument u Notepad-u i ukucajte gornji "kostur" HTML dokumenta u kojem cete staviti naslov po zelji (npr.vase licno ime), a izmedju body tagova stavite neki tekst (npr. "Ovo je moj prvi home page."): <HTML> <HEAD> <TITLE> Sinisa </TITLE> </HEAD> <BODY> Moj prvi home page. </BODY> </HTML> Sad snimite ovaj dokument. U Save as dijalog prozoru prvo odaberite folder u kojem cete "sejvovati" svoj home page. U polje File name upisite ime vase prve stranice a kao ekstenziju otkucajte .htm ili .html (npr. "prva.html"). U padajucoj listi Save as type odaberite All Files. Na kraju stisnite OK i vas prvi home page je spreman da ga otvorite u svom omiljenom web browseru.
Ako ste sve ispravno uradili u naslovnoj liniji vaseg web browsera bi trebalo da stoji vase ime a u prozoru browsera bi trebalo da vidite tekst koji ste otkucali.

Sta kazete? Niste zadovoljni izgledom svog home page-a?!?
Pa dobro - nije bas nesto narocito ali to su vam tek prvi koraci. Hajde sad da krenemo dalje kroz ovaj udzbenik.

Index
nazad
Index Dodavanje boja
napred

dodavanje boja uredjivanje teksta uredjivanje teksta 2 liste linkovi
web grafika tabele tabele 2 marquee kraj