Uređaj zadužen za beleženje na papir. Postoji nekoliko tehnologija pisanja.
Postoje i programski jezici (PDL - Page Description Language), koji su posebno pisani za korespodenciju sa štampačima. HP-PCL i PostScript su jedni od najčešće korišćenih za laserske štampače. Kod matričnih štampača standardni jezik su EPSON eskejp sekvence (EPSON Escape codes).
Za komunikaciju sa kompjuterom koriste paralelni port (Line PrinTer n) i Centronics kabl. LPT port je interfejs velike brzine i komunikacija se može odvijati u oba pravca (8 žica za prenos podataka + kontrolne linije).
Koristi sledeće parametre:
adresa | IRQ | |
LPT1 | 378h | 7 |
LPT2 | 278h | 5 |
LPT3 | 3BCh |
Ređe se za povezivanje koristi serijski port, pošto se u tom slučaju informacije sa štampačem razmenjuju preko 2 žice.
Programski jezik za opis strane. Razvijen 1978 u XEROX-u. 1982. god. ljudi koji su osmislili Post Script osnivaju ADOBE SYSTEM Inc. Post Script stranicu koju treba otštampati pretvara u informaciju koja se prosleđuje hardveru koji štampa. Kao jezik najviše se koristi na Mekintoš računarima i uređajima za štampu u štaparskoj industriji.
Štampa iglicama kojih može biti 9 ili 24. Široko su zastupljeni u upotrebi jer su relativno jeftini. Otisak na papiru ostavljaju udaranjem iglica u traku sa tintom. Rezolucija 9-to igličnih matričnih štampača je nešto preko 100x100 tačaka po kvadratnom inču. Rezolucija 24-ro igličnih matričnih štampača je 360x360 tačaka po kvadratnom inču.
Radi na istom principu po kome radi fotokopir aparat. Štampanje na laserskom štampaču funkcioniše na sledeći način: iz RIP-a logička 0 ili 1 prekida laserski snop koji se preko ogledala prenosi na bubanj. Bubanj je osetljiv na svetlo i ima neko naelektrisanje. Kada svetlo padne na bubanj ta tačka izgubi naelektrisanje. Toner je istog naelektrisanja kao i bubanj. Toner se hvata za bubanj samo tamo gde je bubanj depolarizovan.
Rezolucija laserskog štampača je od 300 x 300 tačaka po kvadratnom inču. Nekoliko puta su skuplji od matričnih štampača ali su isto toliko kvalitetniji i brži.
Najpoznatija firma koja proizvodi laserske štampače zove se Hewlett Packard. Njihova adresa na Internetu je www.HP.com.
Nova tehnologija štampe, tinta se brizga iz jako tankih dizni po papiru. Jeftina izrada, nema grejanja ali se zato štampani materijal nikako ne slaže s vlagom. Ako dođe u kontakt sa vlažnim vazduhom, papir nabubri i mastilo se otire. Najveću primenu zbog: cene, lakoće upotrebe i malih dimenzija našli su kao podrška notebook i lap-top kompjutera. Proizvodi ih nekoliko firmi ali je EPSON najpoznatiji i najkvalitetniji. Rezolucija u kojoj ovi štampači rade je: 300 x 300, 600 x 600 i 720 x 720 dpi.
Postoji nekoliko tehnologija pomoću kojih je moguće dobiti kolor otisak. Oslanjajući se na principe na kojima radi crno-beli štampač, EPSON je razvio najpopularniju seriju Stylus COLOR štampača. Tako pored crnog mastila postoje i kertridži sa tri osnovne štamparske boje boje C, M i Y. Serija Stylus COLOR štampača radi u rezolucijima: 720 x 1440 i 1440 x 1440.