FAST MANAGER version 0.8f
(c) 1996-1998 IK0WRB Vinicio Coletti
(prevod na srpski Slobodan Bukvić YU7XL)

Opšti opis

Fast Manager je program namenjen da pomogne kontest menadžerima u radu. Sa ovim Programom može se importovati više fajl formata za logove, stavljanjem svih logova u zajedničku bazu podataka kontesta. Nakon toga, mogu se proveravati sve veze i praviti spisak neispravnih veza, po želji. Uključene su mnoge uslužne funkcije radi boljeg upravljanja bazom podataka.

Distribuciona politika

Fast Manager je dostupan za msdos i Linux. To je besplatan program.
Fast Manager se distribuira kao:
  FMDvvv.ZIP za DOS verzije,
  FMLvvv.ZIP za LINUX verzije,
gde je vvv broj verzije.

Dosadašnje distribucione verzije:

  FMD01B.ZIP FMD02B.ZIP FMD03B.ZIP FMD04B.ZIP
  FMD05B.ZIP FMD06B.ZIP FML07B.ZIP FMD07B.ZIP
  FMD071B.ZIP FML08.ZIP FMD08.ZIP FMD08F.ZIP
Verzije 0.7b i 0.8 za DOS i Linux, distribuirane su u isto vreme.

NEREGISTROVANE VERZIJE PRE 0.8F MOGU DA RADE SAMO SA OGRANIČENIM BROJEM LOGOVA, SVAKI SA OGRANIČENIM BROJEM VEZA (prekobrojni logovi i veze se jednostavno preskaču). DOS VERZIJA 0.8F I SVE LINUX VERZIJE SU BEZ OGRANICENJA.

NI NA KOJI NAČIN, NIKO, NE MOŽE DA PRODAJE VERZIJE OVOG SOFTVERA.

Istalacija Programa

DOS: Napravi novi direktorijum na drajvu sa dovoljno slobodnog prostora da se mogu smestiti svi planirani logovi, kopiraj FMDvvv.ZIP u taj direktorijum i odzipuj ga (PKUNZIP FMDvvv).

LINUX: Odzipuj distribucioni fajl. Napraviće se fajl kao fm-0.8.tgz. Instališi ceo paket sa: tar -xvzf fm-0.8.tgz. Ako imaš Slackware distribuciju, jednostavno izvrši kao koren: installpkg fm-0.8.tgz.
Nakon instalacije, Program je spreman za čitanje priručnika sa: man fm.

DOS distribucija sadrži sledeće fajlove:
   Short note README.TXT
   Executable FM.EXE
   English docs FM_ENG.TXT
   Italian docs FM_ITA.TXT

Konfiguracioni fajl

Neki parametri se mogu postaviti u konfiguracionom fajlu. Pri pokretanju, Fastman traži FM.CFG u tekućem direktorijum i, ako ga ne nađe, C:\FM.CFG. Trenutno podržani parametri su:
  LANG=EN Selektuje Engleski jezik, premošćujuci automatsku selekciju,   LANG=IT Selekuje Italijanski jezik, premošćujuci automatsku selekciju,   WWLEN=n Proverava WWL samo za prvih n karaktera, od 0 do 6. Početna vrednost je 6.

Upotreba FASTMAN-a

Izvršni fajl se pod DOS-om naziva FM.EXE, pod Linux-om jednostavno fm. Oba rade na fajlovima sadržanim u tekućem direktorijumu, tako da je bolje staviti log fajlove u isti direktorijum sa fajlovima Programa.

FM daje spisak svih dostupnik komandi i savetujem da se, pre svega, odštampa kopija tog spiska, zadavanjem
  FM >PRN

Fast Manager piše u dva izlazna strima, stdout i stderr. Svi spiskovi i regularni izlazi se šalju u stdout, a greške, upozorenja i važnije poruke u stderr. Obično su oba strima usmerena ka konzoli, tako da se svi podaci mogu videti na ekranu. Medjutim, jednostavnom upotrebom radnih osobina sistema, programski izlazi se mogu snimiti ili odštampati i, čak, koristiti cevi za lanac izvršenja ostalih programa.

Postoje dve funkcije (Init i Pack) koje se upisuju direktno u konzolu, pošto zahtevaju potvrdu korisnika. Fastman, takođe, vraća jedan izlazni kod, koji će se koristiti kod bat fajlova ili šel skriptova. Taj kod je prikazan na ekranu (preko stderr), da bi se pomogao debaging beta verzija.

Opšti obrazac komandi za Fast Manager je kako sledi:
   FM -commands_and_modifiers parm1 parm2 ... ili
   FM filename ili
   FM *

Inicijalizacija baze podataka

Da vidimo kako se započinje.
Pre svega, treba se kreirati JEDNA PRAZNA BAZA PODATAKA, korišcenjem init funkcije:
   FM -I

Fastman će zatražiti potvrdu ako već postoji neka baza podataka, pošto će Init uništiti postojeće podatke. Treba imati u vidu da su komande i modifikatori osetljivi na veličinu slova. Baza podataka se sadrži u dva fajla: FM.IND i FM.DAT.

Učitavanje log fajlova

Sa: FM *,

svi fajlovi u tekućem direktorijumu sa skaniraju za poznate log formate. Ako se neki fajl prepozna kao poznati format, taj log se učitava i dodaje u bazu podataka. Ako je log vec od ranije u bazi podataka, biva preskočen, kao i logovi koji sadrže ozbiljne greške u vremenskoj sekvenci QSO.
Za sada, Fastman poznaje sledeće formate:
  1) Standardni log generisan sa FASTLOG verzija 3.2,
  2) Standardni log generisan sa FASTLOG verzija 3.3,
  3) Standardni log generisan sa GECO,
  4) Data fajl kakav koristi TACLOG,
  5) REG1TEST format,
  6) Log generisan sa I4XCC programom,
  7) Log generisan sa VHFCT programom,
  8) Log generisan sa TRICONT programom,
  9) Log generisan sa CONTEST ASSIST programom, od verzije 1.4.
Ostali formati će biti dodati naknadno, sa mogućnošću učitavanja tekst fajlova na specifikaciji letećeg formata. Takođe, moguće je učitati pojedinačni fajl, zadavanjem
  FM ime fajla

"Divlje kartice" nisu dozvoljene.

Menadžment baza podataka logova

Fastman prihvata više komandi (akcija) i modifikatora (učinjen je uticaj na način delovanja). Samo jedna komanda u jedinici vremena se može naznačiti, ali uz nju može da ide mnogo modifikatora. Neke komande zahtevaju jedan ili više parametara, drugi ih koriste opcionalno (naznačeno ovde u zagradama).

Komande:

  • -I  Iniciranje baze podataka (zahteva potvrdu korisnika),
  • -t [call]  Kratki spisak učitanih logova. Naznakom pozivnog znaka, izlistaće se samo pozivni znak,
  • -T [call]  Lista hedere svakog loga koji sadrži ime i adresu radio-amatera, upotrebljenu antenu i mnogo drugih podataka, uključujući i one koji su prikazani sa -t. Spisak se može ograničiti na pozivne znake koje ćeš unositi dodatno,
  • -l [call [min [max]]]  Lista sve QSO podatke, jedan po redu, za sve logove. Ovaj format je prikladan za upotrebu kod drugih programa, pošto su, zapravo, eksportni formati. Spisak se može ograniciti na jedan pozivni znak i, u tom slučaju, na jednu ili više veza iz tog loga, upotrebom broja sekvence QSO-a. Primer: FM -l ik0wrb 21 50 lista samo 30 QSO iz mojeg loga.
  • -L [call]  Ovo je isto kao -T iza čega sledi -l za sve logove u bazi podataka (ili onaj koji je selektovan). Prvo se pokazuje heder loga a odmah iza QSO podaci. To je način da se dobije "potpun log" na ekranu, na papiru ili u fajlu.
  • -d call min [max]  Ovo je upotrebljivo za brisanje izvesnih veza ili više veza naznačenog loga. Ovde se zahtevaju pozivni znak i sekvenca QSO broja (ili dva ako ih je više).
  • -D call  Sve veze naznačenog loga se brišu, isto tako i heder loga. Medjutim, nije izvršeno fizicko brisanje (sve dok pakuješ bazu podataka) pa se podaci ne mogu obrisati.
  • -u call min [max]  Vraćanje jednu ili više QSO-a naznačenog loga.
  • -U call  Vraćanje celog log, njegov heder i sve veze.
  • -P  Pakovanje baze podataka, fizičko brisanje svih "brisanih" veza i log hedera. Nakon pakovanja, više nije moguce vraćanje (undelete).
  • -c [call]  Uraditi proveru svih logova (ili samo jednoga po želji). Rezultat se može videti sa -l, upotrebom desnog modifikatora (vidi dole) za bolji uspeh. Svaki QSO će pokazati svoje kodove greške.
  • -C [n]  Kreira nove logove upotrebom postojećih veza od pozivnih znakova koji nisu poslali svoj log. Svaki "reverzni" QSO i log jasno je naznačen ("r" zastavica u spisku veza i REVERSE fajl format za ceo log. Kreiraju se samo "logovi" sa barem n QSO-a. Početna vrednost za n je 1, uzgred. Pozivni znak selektovan za svaki novi log je duži (možda, neki udaren) a lokator je je onaj koji je najčešce korišcen. Ostalih zbirnih podataka, očigledno, nema.
  • -E prefix  Ekstrahuje veze od pozivnih znakova koji nisu poslali log i lista one koji startuju sa prefiksom po izboru. Korisno za slanje spiska za proveru stranim menadžerima.
  • -z  Lista unikatni qrz, onaj koji je prisutan samo kod same veze u celoj bazi podataka.
  • -i qrz  Rucno unošenje celog novog loga u bazu podataka. Fastman će zatražiti opšte podatke najpre, a onda QSO podatke. QRZ u komandnoj liniji mora biti kontest QRZ (možda udareno i sl.).

Modifikatori:

  • -p  uključuje prelom stranice (ASCII 12) u listinge, vrlo korisno kada se izlaz preusmerava na štampac ili u fajl da bi se štampalo kasnije.
  • -m  Kao komanda 'more' u DOS i u Linuksu, zaustavlja izlaz svakih 22 linije i čeka na pritisak tastera. "Esc" prekida listanje. Uzgred, ovo ne treba koristiti ako se izlaz preusmerava.
  • -f  Normalno, brisana veza nije prikazana u listingu, ali sa ovim se mogu videti sve veze. Medjutim, brisane veze su jasno označene (D zastavica).
  • -e  Lista samo QSO koji ima barem jedan pogrešan kod. Uzgred, ovo ima smisla samo posle potpunog proveravanja (-c).
  • -w  Lista samo neispravne veze, kao -e, ali sada L pogrešan kod se ne lista. L kod znaci da ne postoji drugi pozivni znak i uobičajen je u ranoj fazi, kada se dobije tek par logova. Isključujući L kod, može se fokus dati na stvarnu grešku.
  • -x  List samo neispravne veze. ignorišući Q i L pogrešne kodove. Iza svake veze sledi reverzna veza, pa se odmah vidi šta ne valja sa njima.
  • -y  Lista samo neispravne veze, ignorišuci L i T greške.
  • -o  Lista samo čekirane i ispravne veze, koje nemaju greškovni kod.

Tabela greškovnih kodova za svaki QSOStatus

  • T  QSO vremena se ne slažu (razlika > 10 minuta)
  • W  Primljeni WWL nije korektan
  • R  Primljeni RST nije korektan
  • C  Primljeni pozivni znak nije ispravan
  • P  Primljeni serijski broj nije korektan
  • Q  QSO koji nedostaje u logu korespondenta
  • L  Nedostaje log korespondenta
  • K  OK, ovaj QSO je bio verifikovan kao ISPRAVAN
  • U  Neprovereni QSO
  • r  Reverzni QSO, generisan sa komandom -C
  • D  Brisani QSO

Logika provere

Ovo je kratki opis metoda koji FASTMAN koristi za proveru veza. U sledećoj verziji, biće poboljšan.
1) Pre svega, korespondentov log (log amatera sa kojim je održana veza) se pretražuje u bazi podataka. Ako nije pronađen, šalje se L greškovni kod i Program skače na sledeću vezu za proveru

2) Tekući QSO se pretražuje upotrebom dva različita metoda. Prvi je serijski broj, zatim se traže veze u opsegu +-60 minuta od tekućeg QSO-a. Ako obema metodima nije pronadjen, šalje se Q greškovni kod i Program skače na sledeću vezu.

3) Ako je QSO pronađen sa vremenskim metodom, jedan od dva serijska broja je pogrešan. Ako je primljeni broj pogrešan, šalje se P greškovni kod, a Program nastavlja proveru.

4) Ako je QSO pronađen sa metodom serijskog broja, proverava se ispravnost vremena (maksimalna dozvoljena vremenska razlika je 10 minuta, što je ustvari puno…) i, ako je neispravno, šalje se T greškovni kod. Program nastavlja proveru.

5) Ako je neispravan primljeni pozivni znak, šalje se C greškovni kod, a Program nastavlja proveru. Pretraga se završava upotrebom "radiks" pozivnog znaka (napr. IK0WRB/I0 ima radiks od IK0WRB), ali kada se uporedjuje na QSO nivou, ceo pozivni znak mora da bude korektan. Medjutim, udareni pozivni znaci se porede na nivou radiksa plus udarenim brojem. To znači da se IK0WRB/I0 i IK0WRB/0 smatraju jednakim (ovo se reflektuje na italijanska pravila udaranja).

6) Ako je primljeni RST bio neispravan, šalje se R greškovni kod, a Program nastavlja proveru.

7) Ako je primljeni QTH lokator (WWL) pogrešan, šalje se W greškovni kod, a Program zaustavlja proveru.

8) Ako nema greškovnih kodova, šalje se K kod. Ovaj QSO je verifikovan kao ISPRAVAN.

9) Program skače na sledeći QSO za proveru.

SAVETI MENADŽERIMA

Za bolju upotrebu ovog Programa, većina prispelih logova treba da je u fajlovima a ne na papiru. To je sasvim jasno, ali bolje je objasniti svakom amateru da šalje fajl, prema log programu koji koristi:

FASTLOG 3.2 and 3.3 - Mora se kreirati standardni log, koji je tekst fajl pa se može poslati preko paketa ili staviti na flopi. Verzija 3.3 ne snima podatke komentara, koji se ponekad koriste za kontestne detalje.

GECO i TRICONT - takođe, standardni fajl u tekst formatu, za slanje preko paketa ili na flopi.

TACLOG - prirodni log fajl je u binarnom formatu, pa se može slati na flopi disku. Za slanje preko paketa, mora se PKZIP-ovati a zatim kodovati rezultujuci ZIP fajl sa 7PLUS ili sličnim programom. Taclog generiše takodje, REG1TEST log format, koji je tekst format i može se slati paketom direktno, bez modifikacija. Pošto REG1TEST ima sve kontestne informacije, bolje je slati njega, umesto prirodnog log fajla.

I4XCC - Tekst log fajl, za slanje preko paketa ili na flopi.

VHFCT - Log je podeljen u dva fajla, sa ekstenzijama .TST i .QSO. Mada su tekst formati, nedostaju linijski separatori ili su linije predugacke da bi se mogao slati bez procesiranja. Zato je bolje da se PKZIP-uju oba fajla u jedan ZIP fajl, kodiraju sa 7PLUS i šalju paketom. Uzgred, ako se želi slanje redovnom poštom, oba fajla se mogu jednostavno smestiti na flopi disk.

ISTORIJAT

Februar 1998 - verzija 0.8
* Dodata podrška za log fajloce Contest Assist,

April 1997 - verzija 0.71 Beta
* Dodata komanda -y u spisak,

April 1997 - verzija 0.7 Beta
* Dodat konfiguracioni fajl
* Izbor jezika iz konfiguracije
* WWL se proverava i na manje od 6 karaktera, po želji korisnika,
* Distribuirana prva verzija za Linux !

Mart 1997 - verzija 0.6 Beta
* Nova komanda -i za rucno unošenje logova
* Dodata podrška za format TRICONT,

Novembar 1996 - verzija 0.5 Beta
* Nova komanda -C za kreiranje reverznih logova
* Nova komanda -E za ekstrahovanje veza upotrebom prefiksa
* Nova komanda -z za listanje unikatnih QRZ,

Oktobar 1996 - verzija 0.4 Beta
* Novi modifikator -x za listanje veza
* Više internih izmena
* Maksimalni broj logova sada je 2000 (bio je 200)
* Maksimalni broj veza u logu je 9999 (bio je 999),

Oktobar 1996 - verzija 0.3 Beta
* Dodata podrška za formate I4XCC i VHFCT
* Više internih izmena
* Uklonjeni brojni sitni bagovi
* Distribuirana prva registrovana verzija

Septembar 1996 - verzija 0.2 Beta
* Dodati italijanski DOC-ovi
* Dodata podrška za log format REG1TEST
* Uklonjen bag u Q grešci
* Promena vremenske razlike sa 15 na 10 minuta,

Avgust 1996 - verzija 0.1 Beta
* Prva verzija programa Fastman

O AUTORU:

Ovaj Program napisao je Vinicio Coletti, IK0WRB, licencirani radio-amater. Možete mi slati Vaše sugestije, mišljenja i td, na jednu od sledecih adresa:
  Pismo: Vinicio Coletti (or IK0WRB), poslednja adresa iz kolbuka,
  Paket: IK0WRB@IK0MIL.ILAZ.ITA.EU
  Internet e-mail: ik0wrb@tiscalinet.it

Takodje, možete razgledati moju Web stranicu na internetu, a tamo imate i zadnju verziju ovog Programa: http://web.tiscali.it/vcoletti/welcome.html

Best 73 de IK0WRB

Prevod Slobodan Bukvić YU7XL, jun 2004.