PRIRODNE, DUHOVNE I KULTURNE VREDNOSTI FRUSKE GORE

Jedinstveno ukrstanje i harmonija prirodnog i duhovnog

Geoloska sredina Fruske gore

Geoloska gradja terena

Sumsko zemljiste i vegetacija

Tragovi Panonskog mora na Fruskoj gori

Prirodno-geografske karakteristike

Prirodne vrednosti Fruske gore

Jedinstvene vrednosti Fruske gore - zakljucak

 

anima color

 

JEDINSTVENO UKRSTANJE I HARMONIJA PRIRODNOG I DUHOVNOG

Fruska gora – impozantna planina koja na cudesan nacin izranja iz nepregledne Panonske ravnice vec milenijumima izaziva postovanje i divljenje ljudi: “A odavde sve jos ubavije – kako samo dolina se vije! Kako gora podize se gusta!” (B. Radicevic).

Retko se u svetu mogu zajedno, na ovako malom prostoru, naci riznice zapisa i spomenika o istoriji prirode na Zemlji u toku dugog geoloskog vremena i spomenika duhovne i kulturne dosad relativno kratke ljudske istorije. Jos su Rimljani u I veku posle hrista Frusku goru nazvali:”Almus mons” – planinom blazenstva.

F_g-most

Povratak na pocetak stranice

anima color

 

GEOLOSKA SREDINA FRUSKE GORE

Danasnji izgled Fruske gore odraz je njene geoloske istorije i savremenih geodinamickih procesa. Svojom lepotom, Dunavom u podnozju i razlicitim prirodnim bogatstvima, ona je oduvek privlacila ljude. Njene posebne prirodne pa i geoloske vrednosti proisticu, pre svega iz, cinjenice da se ona bitno razlikuje od svoje sire okoline – u morfoloskom, geoloskom, hidrografskom, klimatskom i svakom drugom pogledu.

Povratak na pocetak stranice

anima color

 

GEOLOSKA GRADJA TERENA

Geoloska gradja Fruske gore je, narocito u poredjenju sa okolnim podrucjem, relativno slozena. Narocito se istice cinjenica da je na tako malom prostoru zastupljena, sa malim izuzetkom, citava geoloska proslost, od najstarijih paleozojskih tvorevina do recentnih oblika i pojava. Najstarije stene su serpentiniti. Prema misljenju nekih autora, oni predstavljaju produkte izmanjenih gabro-peridotita, koji su paleozojske starosti. Osim serpentinita, zastupljene su i druge paleozojske stene i to: filiti, liskunski, hloritski, amfibolski i drugi skriljci.

Povratak na pocetak stranice

anima color

 

SUMSKO ZEMLJISTE I VEGETACIJA

Pod sumom je oko 26.000 ha, od cega nacionalnom parku Fruska gora pripada oko 97%. Bogatstvo sumom u biti i cini da je ona lepa i zdrava planina. U okviru sumskih podrucja su manji ili veci pasnjaci.

Frusku goru odlikuju pretezno mesovite sume hrasta kitnjaka, lipe, bukve i graba, raznolike po strukturi, gradji, sklopu, starosti i drugim taksacionim odlikama. Karakteristicno je za ukupnu ambijentalnu strukturu fruskogorskih suma da se one izmedju sebe izrazito razlikuju, i na vrlo malim rastojanjima zbog razlicitosti biljnog sastava, a samim tim uslovljavaju i vrlo brze promene utisaka o njihovom estetskom svojstvu i prirodnim odlikama.

Vizuelne efekte pruzaju narocito ocuvane izvorne sume hrasta, lipe i bukve iz najstarije sumske istorije, koje nazalost, retko kad dostizu stogodisnju starost.

Po pravilu sume su polidominantne, velike vegetacijske raznovrsnosti. Dominiraju mezofilne mesovite sume hrasta kitnjaka (Quercus petraea) i belog graba (Carpinus betulus), bukove sume, orografski uslovljene, kao i termofilne sume cera (Quercus cerris), medunca (Q. pubescens) i sladuna (Quercus farnetto).

Povratak na pocetak stranice

anima color

 

TRAGOVI PANONSKOG MORA NA FRUSKOJ GORI

Panonsko more, zapadna provincija nekadasnjeg velikog unutrasnjeg mora srednje i istocne Evrope – Paratetisa, plavilo je u vecem delu neogena. Nasa planina Fruska gora je u tim odeljcima geoloske istorije bila ostrvo u juznom delu Panonskog mora. Danas na sremskoj planini nalazimo mnoge tragove Panonskog mora. U otkrivenim profilima sedimenata Panonskog mora postoji veci broj lokaliteta sa bogatim nalazistima fosila.

Povratak na pocetak stranice

 anima color

 

PRIRODNO-GEOGRAFSKE KARAKTERISTIKE

I pored malih visina Gruska gora koja je okruzena ovako prostranim nizijama, izuzetno je markantna. Tome je doprinela i njena znatna povrsina. Duga je 78 km, a najveca sirina dostize 15 km. Okolne nizuje nadvisuje u centralnom delu za oko 400 m, a na istocnoj i zapadnoj periferiji tek za stotimak metara.

Na Iriskom Vencu i u Sremskoj Kamenici srednje godisnje temperature su 10,2 oC odnosno 11,6 oC, a srednje temperature u vegetacionom periodu 16,8 oC, odnosno 18,1 oC. To je uslovilo razlike u vremenu razvitka vegetacije. Ovde se izlucuje godisnje oko 800 mm padavina sto je najvise u Vojvodini, ciji je prosek oko 600mm. Zimi se one cesce izlucuju u vidu snega, a snezni pokrivac se duze zadrzava nego u okolnim nizijama (M. Milosavljevic, 1973).

Povratak na pocetak stranice

anima color

 

PRIRODNE VREDNOSTI FRUSKE GORE

Fruska gora predstavlja posebnu celinu sa specificnom geologijom, reljefom, hidrografijom i vrlo raznolikim edafskim uslovima. Sve to kao i osobenost klimatskih prilika, uslovilo je specifican zivi svet, koji je privlacio brojne istrazivace koji su vrsili proucavanja geoloskih, paleontoloskih i geomorfoloskih oblika i pojava, flore i vegetacije, faune i drugih oblasti prirodnih i drustvenih nauka. Kao rezultat istrazivanja publikovana je “Monografija Gruske gore” (u cetiri knjige) a ona se kontinuirano dopunjuje novim istrazivanjima.

Povratak na pocetak stranice

anima color

 

JEDINSTVENE VREDNOSTI FRUSKE GORE

- ZAKLJUCAK -

Tajna Fruske gore je u njenoj istinskoj prirodnoj, duhovnoj i kulturnoj izuzetnosti i zato bi zaista trebalo svima da bude jako lepo na Fruskoj gori: puzu i paprati, potoku i srni, vinogradaru i monahu.

Fruska gora je jedinstven razlomljeni planinski masiv. Iako njena visina ne prelazi 550 metara ona jeste planina po svim geomorfoloskim karakteristikama, i to sa najrazlicitijim reljefnim oblicima, cak i vrtacama. Posebnu vrednost Fruskoj gori daje njena markantnost, jer je usamljena, u nedogled okruzena prostranom panonskom ravnicom.

Fruska gora je bogata riznica fosilnih nalaza i predstavlje izuzetno znacajan prirodni fenomen. Radi se o pravom paleontoloskom biodiverzitetu starom preko 70 miliona godina, koji dokumentarno potvrdjuje sta se sve dogadjalo u geoloskoj proslosti. Istorija prirode je egzemplarno sacuvana u geoloskoj gradji Fruske gore i kao takva poznata je u naucnom svetu i van granica nase zemlje.

F_g-put

Fruska gora pripada listopadnoj sumskoj zoni, to je njeno prirodno i optimalno stanje. Priroda Fruske gore je ekoloski fenomen i vrhunsko biodiverzitetno mesto sa preko 1.400 vrsta (vise od Kopaonika – 900, ili Djerdapa – 900 vrsta).Jedinstvenost Fruske gore je u njenom prirodnom srastanju sa najvecom evropskom rekom – dunavom, zatim deltom tise kao i donjim tokom reke Save. Veliko ekolisko bogatatvo Fruske gore je i u citavom spletu podzemnih voda i nadzemnih potoka i potocica.

Svetsku izuzetnost Fruske Gore cini i 38 pravoslavnih manastirskih celina, od toga sedamnaest aktivnih. Nigde na svetu nama na tako malom prostoru toliko sakralnih svetilisra, ni na Atosu ni na Sinaju.

Povratak na pocetak stranice

NAZAD

anima shara