Pravilnik za rad na 50 MHz (6 m)

(Izvor: Pravilnik o Dobrovoljnom Postupanju za 6m Operatore.
UKSMG verzija, 1. januar 2000.)


6 m KAO DX BAND

6 m je DX band kao i bilo koji drugi amaterski radio DX band: visoke frekvencije i sa njim, kao i sa 6 m operatorima, treba postupati sa dužnim poštovanjem i tolerancijom.

PLAN LOKALNOG BAND-a

Uvek postupajte u skladu sa svojim lokalnim band planom. U Evropi ovo izdaje IARU i nalazi se u dodatku. (1).

LOKALNI QSOs

Ne uznemiravajte ostale posvećene 6 m lokalne i prekomorske DX operatore lokalnim QSOs u rasponu 50.100 MHz do 50.130 MHz DX Window. Ukoliko baš želite da povremeno upadate na lokalu, preporučuje se da to radite na 50.250 MHz gde će uplitanje biti minimalno. Napomena: Evropljani, imajte na umu da je francuskim operatorima dozvoljeni minimum 50.200 MHz tako da lokalni QSOs na tek nešto više od 50.200 MHz mogu uticati na sposobnost rada DX.

NAUČITE DA SLUŠATE

Istinski korisnici 6 m DX troše oko 5 % svog vremena na transmisiju dok 95 % vremena troše na slušanje i posmatranje promena uslova u band-u i načina širenja. Naučite da prepoznajete karakteristike načina širenja i kada ce band verovatno pokazivati znake otvaranja. Ovo će biti mnogo efektnije od prostog pozivanja CQ DX nasumice i kao krajnjeg rešenja.

50.100 MHz - 50.130 Mhz DX WINDOW

DX Window je široko prihvaćen koncept i trebalo bi, u načelu, da se koristi samo za INTERKONTINENTALNE DX QSOs, naročito 50.110 MHz pozivnu frekvenciju kao što se dalje razmatra. Odredjivanje onoga što čini jednu DX stanicu prirodno zavisi od svakog pojedinog operatora, naročito kada stanica na vašem kontinentu predstavlja novu državu! Zamolićemo vas da pažljivo razmislite pre nego što se odlučite za bilo koji intra-evropski QSOs u DX prozoru. Za one iz Evrope, ovo je posebno značajno u multiple-hop ('višestruki skok') periodima Es ili F2 širenja kako bi se izbeglo gašenje prilika za interkontinentalne QSOs pod evropskim QRM. Molimo vas, budite razumni i izbegavajte lokalne QSOs u DX window ako je to ikako moguće!

Pošto se DX Window puno koristi, uvek slušajte pre nego što pozovete i uvek pitajte da li je frekvencija u upotrebi pre nego što emitujete (što ionako treba vršiti na bilo kojoj frekvenciji). To što VI ne čujete ništa ne znači da frekvencija nije zauzeta ili da je neki retki DX ne koristi. Imajte na umu da pravila ponašanja operatera od vas zahteva da pitate da li je frekvencija zauzeta PRE pozivanja CQ.

50.110 MHz INTERNACIONALNA POZIVNA FREKVENCIJA

Internacionalni pozivni DX kanal je 50.110 MHz. Treba ga koristiti za DX kontakte na velikim udaljenostima i ti kontakti bi po svojoj prirodi trebalo da budu interkontinentalni. Nipošto se ne uključujte u lokalne kontinentalne QSOs na ovoj frekvenciji čak ni na minut ili dva. Ukoliko se lokalna stanica javi na vaš CQ, brzo se premestite na frekvenciju iznad 50.130 MHz koja nije u upotrebi. Ne koristite DX pozivni kanal za testiranje ili za uključivanje svog radia ili antene.

Ne podstičite stvaranje opterećenja na 110. Ukoliko imate uspešan CQ postarajte se da radite sa QSY negde drugde u band-u.

50.110 Korišćenje CQ

Slušanje je prvo pravilo rada DX na 6 m. Razmislite dva puta pre pozivanja CQ na 110. Bilo bi glupo reći da ne treba pozivati CQ, ali molimo vas imajte na umu da je ovo zajednička frekvencija, tako da će vaša reputacija biti on line. Ukoliko zovete CQ bez prestanka tokom dana ili tokom otvaranja, čak i ako je to "CQ DX only (samo)" ili "CQ outside my continent only" (samo van mog kontinenta). Povremeni CQ je dobar jer može otkriti nepoznato otvaranje.

Ukoliko ste 6 m DX korisnik i ako ste intenzivno tokom cele nedelje satima slušali emitovanje sa velikih udaljenosti na 110 i iznad u CQ caller, umesto da mu grubo kažete da se gubi, zamolite ga učtivo za rad sa QSY i recite im zašto ili šta slušate, i dostavite svoj call sign - pozivni znak. Naravno, ovo podjednako važi za bilo koju frekvenciju na 6 m. Većina operatora su razumni i postupaju ovako - verovatno zato što bi i oni sami voleli da rade DX. I obrnuto, ukoliko pozovete CQ ili zauzimate 110 a neko vas ljubazno zamoli za QSY i bez objašnjavanja vam kaže zbog čega - setite se da vi delite ovaj izvor sa hiljadama drugih operatora.

Ukoliko baš morate da pozovete CQ na 110, dobro razmislite, slušajte 5 minuta, prekrstite noge, izbrojte do 100, i ako još uvek ne možete da se oduprete porivu, pozovite - ali neka bude kratko! Na kraju, na vama je, i samo na vama, da izaberete. Ne zaboravite da radite QSY kada se može osim ako ako nije rec o interkontinentalnom DX!

QSO TEHNIKE

Mnogi operatori se ne potrude da nauče kako da rade DX, ne razvijaju QSO veštine i tehnike, nego kreću odmah, bez pripreme. Ovo se ne preporučuje pošto tipično 6 m širenje ne dozvoljava gubljenje vremena tokom DX QSOs zbog prirode širenja banda: (granca HF/VHF). Otvaranja mogu biti veoma kratka a DX stanice žele da rade sa maksimalnim brojem poziva u toku otvaranja.

U osnovi, pridržavajte se ovog načina rada i postaćete vodeći DX operator u pružanju informacija. U suprotnom, budite jednostavni i ne udaljavajte se nepotrebno jer ima drugih stanica koje isto tako čekaju u redu za QSO sa DX stanicom. Ne gubite vreme razmenjujući nepotrebne informacije kao što su šifre lokatora, imena, QTH, oprema, vreme i slično. Jednostavno, razmenite pozivne oznake i potvrdite prijem signala i idite dalje kako bi ostali DX korisnici imali svoje QSOs. Izostavite sve suvišne informacije (kao što su maidenhead kvadrati osim ako se ne traže. Mnoge prilike za rad DX stanice su veoma kratke i ukoliko vi svojim ponašanjem sprečavate ostale da rade na stanici to će zapamtiti oni koji dugo uzalud čekaju. Sledeći put to možete biti vi.

Za detaljnije informacije pogledati 'Working Pile-ups & CQing on 110.' (Šta u slucaju zakrčenja & CQ na 110)

DX PILE-UP FUNKCIONISANJE

Rad i probijanje DX zakrčenja može biti frustrirajuće iskustvo i na 6 m kao i na HF. Lepo ponašanje i pravilna upotreba su veoma važni. Treba slušati DX stanice veoma pažljivo i ne pozivati ukoliko se traži odredjena država ili prefiks za povratak ukoliko to niste vi. Treba uvek vraćati sa kompletnim pozivnim znakom, brzo ga dati i to samo jednom. Ostale najviše iritira dupliranje na stanici i propuštanje onog ko se vraća. Naravno, ne treba zvati ukoliko DX stanicu ne čujete!

Ukoliko je QSO nekompletan usled QSB ili QRM, ne pokušavajte više niti završavajte QSO do krajnje granice, urazumite se i pozovite kasnije. Verovatno ih drugi dobro čuju i oni mogu završiti QSO. Poslušajte DX stanicu i ne uzvraćajte poziv tog trenutka ako oni rade sa nekim drugim. Jednostavno, ne prekoračujte DX stanicu - to vama ne donosi ništa dobro a uznemirava druge na DX.

FUNKCIONISANJE SPLIT (PODELJENIH) FREKVENCIJA

Kada DX stanica stvori veliku gomilu stanica koje sve zovu svaka na svojoj frekvenciji (simplex funkcionisanje) to stvara velike teškoće onima koji zovu i DX stanicu. U tim uslovima, preporučuje se da DX stanica koristi split ('razdvojeno') funkcionisanje, to jest transmisiju na jednoj frekvenciji i slušanje na nižoj frekvenciji iznad frekvencije koju koristi DX stanica. Ovaj način funkcionisanja u velikoj meri povećava QSO DX stanice.

Ipak, split funkcionisanje na 6 m može izazvati velike smetnje - ukrštanja sa drugim DX operatorima koji, bez svoje greške, vode simplex nagomilavanje na istoj split-frekvenciji u mreži. Za smanjenje ometanja, koristiti maksimalni split od 10 KHz (definitivno ne 100 kHz).

DUPLIRANJE QSOs

Čovek je uvek u iskušenju da pozove retku DX stanicu svaki put kada je čuje. Ovo treba izbegavati pošto to znači oduzimanje prilike DX stanici da radi neku novu stanicu i tako nekome da prvi QSO u DX državi. Budite razumni ako se zna da je DX stanica retka! U suprotnom, jedan brzi poziv može nekada biti koristan ako se niko drugi ne vraća na DX stanicu kako bi se pokazalo da ima širenja.

CW FUNKCIONISANJE

CW je verovatno glavni način funkcionisanja na 6 m, jer su po prirodi većina DX otvaranja slaba. Ne zovite CQ DX stanice koristeći SSB jer one neće biti u stanju da vas čuju a vi ćete izazvati ozbiljne smetnje ostalima na CW DX. I obrnuto, ukoliko ne možete da probijete SSB gomilu koristeći SSB ne zovite koristeći CW!

FM QSOs

Sve FM transmisije treba da budu iznad 50.500 MHz, jer je FM široka mreža i može izbrisati slabe DX signale. Nema razloga da se prenosi FM ispod 50.500 MHz pošto postoji dovoljno spekta ovome namenjenog.

Napomene

Ovaj Pravilnik o Postupanju može biti dopunjen sa UKSMG, JAROC & HARDXA s vremena na vreme da bi se postupalo u skladu sa tekućim uslovima slušanja i praksom.

Izvor:

Pravilnik o Dobrovoljnom Postupanju za 6 m Operatore.
UKSMG verzija, 1. januar 2000.
Preveo i priredio Zoran Milašinović YZ1VAZ, yz1vaz(at)ptt.yu

Videti takođe:

Nazad Na početak strane
 

Web obrada Slobodan Ilić, 09.07.2004.