Kompjuterska terminologija


AC Alternating Current ( naizmenična struja )
ASPI Advanced SCSI Peripheral Interface. Adaptec-ov standard za povezivanje SCSI uređaja. Kada povezujete SCSI uređaj ASPI prepoznaje uređaj i olakšava instalaciju.
ACPI Advanced Configuration and Power Interface, u BIOS-u možete podesiti da se PC uključuje u određeno vreme i sl.
AT Advanced Technology, Naslednici XT kompjutera, imaju 16 bitnu magistralu i zvanično počinju sa procesorom INTEL 80286. Kompjuterima sa jačim procesorima je po inerciji ostao taj prefiks AT.
ATAPI ATTachment Packet Interface ( WD postavio kao standard 1994. god. zajedno sa EIDE, tako da podržava CD-ROM drajvove ). Kod firme Seagate to se zove Fast ATA.
BIOS Basic Input Output System
CPU Central Processor Unit
DC Direct Current ( jednosmerna struja )
DIP Dual In-line Package ( Čipovi i sl. sa dva reda nožica )
DIMM Dual In-line Memory Module ( SIMM sa dva reda nožica, 64b ).
DMA Direct Memory Access. Direktan, mnogo brži, pristup memoriji bez saobraćaja preko magistrale. AT kompjuteri imaju 8 kanala. 2 kanal koristi FDD. 1,3, 5, 6 i 7 su slobodni. Postoji poseban čip na ploči koji se stara o tome (DMA kontroler 8237A).
DMI Desktop Menagment Interface, Dozvoljva hardveru da kroz BIOS komunicira standardnim protokolom, omogućavajući visoki stepen kompatibilnosti. U 4kb memorije u samom BIOS-u, moguće je smestiti mnoštovo informacija o PC-u. brzina procesora, količina memorije, intena/externa frekvencija i sl. Poseban softver dozvoljava da se ti podaci čitaju ili dinamički menjaju u toku rada računara. Sistem integratori mogu dodati informacije o vlasniku, serijske brojeve i sl.
DX Double word eXternal
EISA Extended Industry Standard Architecture ( Standard za 32-bitni AT BUS ). Takt 8MHz, 32bit, protok 32MBita
EDO Extended Data Out (Tip RAM memorije), brzina 264 MB/s
HTML Hyper Text Markup Language. Ukoliko ovaj tekst čitate iz WEB prezentacije znajte da je ovako lako praćenje i skakanje sa teme na temu i sl., postignuto zahvaljujući isključivo HTML-u
IC v Integrate Circuit, Integralno elektronsko kolo
MCA Micro Channel Architecture ( Standard za 32-bitni IBM PS/2 BUS ).
MGA Mainstream Graphics Accelerators, 64bitna grafika
Multiuser system Višekorisnički sistem
Multitasking Rad sa više aplikacija istovremeno.
IRQ Interrupt ReQuest. Zahtev za prekidom. Ima ih 8 ili 16.
ISA Industry Standard Architecture (ili AT339, standard za 16-bitni AT BUS ). Takt od 8MHz, 1Ws, 16bit, protok 8MBita
IDE Integrated Drive Electronics, u Hard disk IDE tipa ugrađuje se i kontroler koji se do tada nalazio na posebnom adapteru.
LAN Local Area Networks ( Lokalne mreže)
LBA Logical Block Adress. ( max 8.4GB )
OCR Optical Character Recognition. Prepoznavanje slovnih znakova u grafičkim formatima i konvertovanje u .TXT fajlove.
PCI Peripheral Component Interconnect. Takt 33MHz, propusna moć 132MBita/sec. 32 ili 64bitna local bus arhitektura. Brzina se ne vezuje za CPU. Do 10 slotova.
PCMCIA Personal Computer Memory Card International Association. Adapteri veličine kreditne kartice. Podržavaju Plug & Play funkcije.
P&P ili Plug & Play Omogućava Windows-u 95 da automatski konfiguriše kartice sa tom funkcijom. Mora se imati P&P: BIOS, komponente i OS.
PGA Pin Grid Array ( Raspored nožica kao na CPU ).
PIO Processor Input Output
POST Power-On Self Test
RISC Reduced Instruction-Set Computing. Koriti ga PowerPC arhitektira
RTC Real Time Clock, CMOS RAM se napaja iz baterije koja je integrisana na ploči, a RTC obezbeđuje interno merenje vremena i kada je PC isključen iz napajanja.
TSR Terminate and Stay Resident. Po završetku rada u programu program i dalje ostaje u memoriji i može se pozvati pritiskom na kombinaciju tastera.
SCSI Small Computer System Interface
SGML Standard Generalized Markup Language. Njegova podgrupa je HTML.
SIMM Single In-line Memory Module (Memorijski modul sa jednim redom nožica, 32b).
SIPP Single In-line Pin Profile (Memorijski modul sa jednim redom nožica-iglica, 16b).
SDRAM Synchronous Dynamic Random Access Memory, brzina 528MB/s
SLIP Serial Line Internet Protocol.Omogućava "kačenje" na Internet i startovanje aplikacija kao što su Mosaic i NetScape Navigator.
SRS Sound Retrieval System. Creative Labs je napravio sistem koji pre snimanja obrađuje zvuk. Kada kasnije taj zvuk obrnutim procesom čujete na, opet, 3D zvučnicima imate utisak da je zvuk tu OKO Vas. Kažu da je SRS za STEREO isto što i STEREO za MONO zvuk. Čini će Vam se da zvuk koji dolazi iza Vas ne dolazi iz zvučnika koji su u stvari ispred.
SX Single word eXternal
STP Shielded Twisted Pair (Oklopljeni par žice). Kao i UTP, radi na 10 ili 100MBs
Terminator Deo elektronskog signala (podataka), kada dođe do kraja kabla vraća se nazad i pravi smetnje. Terminator (otpornik od 50 oma kratko spaja masu i signalni vod) ima ulogu da te smetnje otkloni a postavlja se na početak i kraj kabla.
TCP/IP Transmission Control Protocol/Internet Protocol. Komplet protokola koji omoguje različitim kompjuterima da dele informacije u okviru mreže.
TSR Terminate and Stay Resident. Program koji posle starovanja ostaje u memoriji. Oslobađa "mesto" drugim aplikacijama i može se ponovo "pozvati" koMBinacijom tastera. Pokušaj da se u DOS-u napravi multitasking.
UART Universal Asynhronus Receiver Transmitter
UTP Unshielded Twisted Pair ( neoklopljeni par žice ). Za mreže sa zvezdastom načinom povezivanja. Polako zamenjuje koaksijalni kabl od 50 oma.
UMB Upper Memory Block. Deo memorije između 640 kb i 1MB kojim upravlja neki od 386 memorijskih menadžera
USB Universal Serial BUS
VESA Video Electronics Standards Association
VLB Vesa Local Bus ( Standard za 32-bitni AT BUS ). Takt 33MHz , 0Ws, ili više sa više stanja čekanja. Protok 132MBita. Do 3 slota. Brzina se vezuje za CPU.
VRAM Video Random access memory. Brza ( i skupa ) memorija za video kartice kojoj se može pristupiti sa dva uređaja istovremeno.
WWW
ili World Wide Web
Lepo ilustrovane stranice u hipertekstu koje se nalaze na kompjuterima koji su povezani u Internet.
XMS Extended Memory Specification. Standard, postavljen od strane Intela, Lotusa i Microsofta, kojim je programima omogućeno korišćenje memorije preko 1MB a da ne smetaju jedni drugima. Omogućava je HIMEM.SYS.
XT eXtended Technology - Kompjuteri koji imaju procesor INTEL 8086 i sl. pa sve do INTEL 80286. Došli su posle Spectruma, Commodaor-a, Amige i sl. i pretstavljali su naprednu tehnologiju.
Hardver (Hardware) Predstavlja sve ono što se u i na kompjuteru može videti golim okom ili dodirnuti rukom. Svaka komponenta kompjutera a i celokupan kompjuter predstavljaju potreban hardver za rad. Bez softvera, hardver je samo gomila elektronskih komponenti i metala.
Softver (Software) Programi koji se izvršavaju dok je kompjuter uključen. Softver se ne može videti fizički već se mogu videti samo rezultati koje program (softver) daje u toku ili na kraju svog rada, bilo na monitoru ili na nekoj drugoj izlaznoj jedinici, štampaču na primer. Da bi kompjuter mogao da radi mora imati instaliran operativni sistem.
Firmver (Firmware) Firmver je softver (ili deo operativnog sistema) "fabrički" upisan u programibilne čipove i izvršava se po uključivanju uređaja ili kartica unutar kompjutera. Obieno se koristi u uređajima koji ne zahtevaju prikaz na monitoru već na nekom displeju.
Operativni sistem (OS) Programske (softverske) naredbe kojima pokreće hardver ili vrši obrada informacija, prebacivanje podataka na obradu do procesora, prikazivanje podataka na monitoru i beleženje podataka na hard ili flopi disk. Pošto se sve informacije koje korisnik obrađuje nalaze na (hard ili flopi) disku, rad sa diskom je najčešća operacija. Tako je svoje ime dobio i najzastupljeniji operativni sistem, MS DOS, Microsoft Disk Operativni Sistem.
MS DOS (Microsoft Disk Operating System) Proizvod firme Microsoft. Prva verzija datira iz 1981. god. Najzastupljeniji OS na PC kompjuterima. Preporučuje se verzija 5.0 ili viša.
Memorija (Memory) Softverski se deli na: conventional, upper i extended ili expanded memoriju. Konvencionalna je sve do 640 kB, breme kompatibilnosti sa prvim PC kompjuterima. Od 640KB do 1MB je upper a sve preko 1MB može biti extended ili expanded memorija prema Vašoj potrebi.

Hardverski na onu koja čuva podatke u toku rada sa kompjuterom (dinamička) ili dok je isključen (statična). Obično je smeštena u DRAM ili SIM Modulima (dinamička) i NV RAM čipovima (statična). Hard disk, diskete i sl. su takođe memorijski mediji.

Bit Najniži oblik informacije koju prepoznaje procesor i od koje se sastoje svi ostali podaci koji se koriste prilikom obrade. Može biti 0 (nema struje) ili 1 (ima struje). Znači za razliku od nas koji u životu koristimo dekadni sistem (0123456789), kompjuteri isključivo rade u binarnom sistemu (0 i 1) a preko njega ostvaruju sve ostale. Ako se kapacitet izražava u bitima osnovna mera je 1 kb (kilobit) i piše se sa malim b.

Sa 2 bita postoji 22 (4) kombinacije:

00, 01, 10 i 11

sa 4 bita 24 (16) kombinacija:

0000, 0001, 0010, 0100 ... do 1111

sa 8 bita postoji 28 (256) kombinacija:

00000000, 00000001, 00000010, 00000011, 00000100, ... do 11111111

Bajt (Byte) Binarni broj, sastoji se od 8 bita (prethodni primer). Kombinacijom bitova u bajtu može se dobiti 256 različitih kombinacija. Bajt uslovno možemo porediti sa slovima u azbuci. Kao što reći i rečenice beležimo slovima, fajlovi u kompjuterima pišu se bajtovima. Recimo da tekstualni fajl sa 2,500 slova (ili bilo kojih znakova) zauzima isto toliko bajtova 2,500, odnosno 2.5 KB.

Uobičajena mera za kapacitet memorije iznosi 1 KiloBajt (1 KB).

1KB (Kilobajt)= 210 (1,024 bajta)
1MB (Megabajt)= 1,024 kB x 1,024 odnosno (220) 1,048,576 bajtova
1Gb (Gigabajt)= 1,024 MB x 1,024 odnosno (230) 1,073,741,824 bajta

Znači disk koji može da primi ukupni kapacitet od 1 gigabajta nije disk od 1073, već od 1024 megabajta.

Screen saver (skrin sejver) Programčić koji posle predefinisanog vremena neaktivnost kompjutera, zatamnjuje ekran monitora i tako čuva fosfor u ekranu. Noviji GREEN monitori mogu se sami isključiti ako se period neaktivnosti produži.
Shareware (šerver) Distribuiraju se uglavnom preko elektronskih medija ( BBS i slično ), znači za troškove prenosa. Svako ih može preuzeti i instalirati na svom kompjuteru s tim što ste potom dužni da se u roku od mesec dana registrujete kao korisnik i platite program. Znači šerver programi NISU besplatni.
Public domain ( pablik domejn) Programi u javnom vlasništvu. Besplatni su ali ako baš hoćete možete prilogom da potpomognete razvoj budućih verzija.
Template (templejt) Skoro svaki posao koji radite na kompjuteru sastoji se od jedne ili više predefinisanih radnji. Na primer: ako šaljete fax poruke preko kompjutera, morate u fax poruku ubaciti: broj te poruke, datum, vreme, okrenuti broj primaoca itd. Formu fax poruke i programčić (macro) za pomoćne radnje, objedinićete u templejt. Svaku sledeću fax poruku, koju budete slali preko kompjutera, kreiraćete uz pomoć pripremljenog templejta pa će Vam posao biti ubrzan i smanjiač se mogućnost da pogrešite oko unošenja podataka
Mulimedia Vaš kompjuter možete koristiti ne samo za matematieka izračunavanja, već i za: reprodukciju, obradu i snimanje zvuka i slike. Normalno za to su Vam potrebne dodatne "kartice" ali moguanosti standardnih Pentium kompjutera Vam dozvoljavaju kreiranje pravih multimedijalnih aplikacije.
Multisesion multisešn, CD-ROM možete snimati u nastavcima akoVam to pisače i mastering softver, koji koristite za konverziju softvera u odgovarajuai format, dozvoljava. Svaka seansa snimanja na CD-ROM, odnosi 15-tak MB za indeksiranje.
Drajver programčić koji, obično na nivou bliskom procesoru, upravlja nekim uređajem u kompjuteru

ProCOM, Proizvodnja, servis, programiranje kompjutera, elektronskih uređaja i opreme;
11211 BEOGRAD-Borča, Srbija
| office@procom.rs  | tel.: 063.206.386 | 011.2085.235 | fax: 011.2085.236 |