MS DOS


Kratki informator o nastanku i razvoju najrasprostanjenijeg operativnog sistema na kućnim kompjuterima.

Istorijat MS DOS-a
Bekusova notacija
Rad u MS DOS-u
CONFIG.SYS
AUTOEXEC:BAT
Osnovne komande DOS-a
VER
DIR
TREE
MD
RD
CD
COPY
DEL
PROMPT
PATH
BOOT disketa
BAT procedure

Istorijat MS DOS-a


Bekusova notacija

Pre početka rada sa MS DOS naredbama a kasnije sa ostalim programima, upoznaćemo Vas sa Bekusovom notacijom. Uputstva za startovanje svakog dobrog programa ili naredbe možete dobiti tako što pored imena otkucate /?. Pravilo je da se službene reei ( naredbe ili ime programa ) pišu velikim slovima a parametri koji se prosleđuju, malim.

< > sve što se nalazi između oznaka "manje" ( < ) i "veće" ( > ), mora se kucati uz ime programa ili naredbe.

[ ] sve što se nalazi između uglastih zagrada ( [ i ] ) koristi se kao opcija ( može ali ne mora ).

¦ navodi se između vrednosti od kojih samo jedna može biti upisana. Npr.: [OFF¦on¦auto]. Veliko OFF znači da je to predefinisano stanje i bez navođenja parametra.

... ponavljanje prethodno navedenog. Npr.: SCAN C: ... [/bell] znači da prethodno navedene oznake mogu da se ponavljaju po potrebi. U ovom slučaju bi to izgledalo ovako: SCAN C: D: E: [/bell]

Na primer vrlo često ćete koristiti arhiver ARJ i pokazaće Vam sledeću sintaksu posle: ARJ /?

ARJ <command> [-<sw>[-<sw>...]] <archive_name> [<file_names>...]

što znači sledeće:

ARJ komanda_za_arhiviranje ime_arhive

moraju biti otkucani a sve ostalo ( [-<sw>[-<sw>...]] i [<file_names>...] ) po potrebi.

ARJ a -r test *.txt

ARJ će komandom a (command) spakovati iz svih poddirektorijuma svieem -r (sw) u arhivu test (archive_name), sve .txt fajlove ( file_names ).


Rad u MS DOS-u

Posle uspešnog butovanja kompjuter je spreman za rad sa operativnim sistemom ili programima koje imate na svom kompjuteru.

U toku butovanja iztestirao je grafičku karticu, tastaturu zatim hard i flopi drajvove i najzad konfigurisao sistem prema zapisu u fajlu CONFIG.SYS. Prema zapisu u fajlu AUTOEXEC.BAT definiše PATH i ispisuje PROMPT, eventualno staruje neki programčić ili proceduru. To se izvršava svaki put kada se kompjuter uključi ili resetuje tasterom na kuaištu. Ukoliko se to sve desi a da kompjuter ne prijavi greške, kaže se: "sistem se podigao". U suprotnom, početnicima se savetuje da potraže pomoć stručnog lica.

Kod MS DOS operativnog sistema, o kome ovde pišemo, da bi se sistem podigao morate imati BOOT disketu ili Hard disk na kome se nalaze makar sistemski fajlovi COMMAND.COM, IO.SYS i MSDOS.SYS.

Kao budući pedantni korisnik kompjutera, BOOT disketu ste napravili po kupovini istog ili ste je već dobili uz kompjuter (što je siguran znak da je firma solidna). Druga NAJBITNIJA stvar po kupovini kompjutera, ili kod kompjutera koji korstite, je prepisati ili odštampati podatke iz Setup-a. Na taj način ste sebe delimično, uglavnom dovoljno, zaštitili od slučaja kada se kaže da je "pao sistem". Ne zaboravite da Vaš "mališa" nije besmrtan i nepovrediv.

"Padanje sistema" dešava se samo početnicima, kasnije se taj problem rutinski rešava. To u stvari znači da je kompjuter izgubio sistemske fajlove, ili da su pogubljeni podaci iz Setup-a. U prvom slučaju će od Vas tražiti boot disketu sa COMMAND.COM-om (istom verzijom MS DOS-a kao što je MS DOS instaliran na Vašem Hard disku). U drugom slučaju, ako nemate prepisane podatke, najverovatnije ćete imati slobodan preostali deo dana dok Vam stručno lice ne "podigne sistem". Imajte u vidu da u ovim slučajevima nestručnim rukovanjem možete izgubiti sve podatke sa Hard diska.

Do ovog nivoa svi PC kompjuteri su jednaki i održavanje je posao sistemskog inženjera. Od ovog nivoa svaki kompjuter se razlikuje po tome čemu je namenjen. Definisanje tih razlika počinje u fajlovima:

CONFIG.SYS za softversko kongfigurisanje sistema.
AUTOEXEC.BAT za podešavanje programskog okruženja.

Primer po kome ćemo savladati osnove operativnog sistema nalazi se na ProCOM boot disketi, koju ste dobili uz ovo uputstvo. Bez obzira šta ćete raditi na kompjuteru morate znati najosnovnije pojmove i naredbe MS DOS-a. Sve interne naredbe MS DOS-a nalaze se u fajlu COMMAND.COM a eksterne u \DOS direktorijumu na Hard disku.

HELP naredba će Vam dati spisak svih internih i externih naredbi sa kratkim objašnjenjem u jednoj liniji. Za svaku od njih možete pročitati HELP o korišćenju ukoliko pored naziva naredbe otkucate i ime naredbe ko za koju Vam je potrebna pomoć.

Na primer:

DIR /?

Pokazaće sve informacije o korišćenju naredbe DIR sa svičevima. Ako kucate samo DIR dobijate spisak direktorijuma i svih fajlova u tekućem direktorijumu. Za sve njih pored imena i extenzije fajla dobijate i informacije o tome kada je fajl ili direktorijum kreiran (datum i vreme), koliko mesta zauzima na disku. U poslednjoj liniji posle zbirnog izveštaja ispisano je i koliko je mesta preostalo na disku.

HELP dir

daje detaljne informacije za naredbu DIR.


Osnovne komande MS DOS-a

VER
DIR
TREE
MD
RD
CD
COPY
DEL
PROMPT
PATH

VER

Informacije o operativnom sistemu koji se nalazi na kompjuteru na kome radite. Svakako prva komanda koju bi trebalo startovati kada sednete za nepoznati kompjuter.

DIR

Prikazuje sve fajlove koji se nalaze u tekućem direktorijumu, i podatke: datum, vreme i koliko mesta zauzimaju na disku. Ukoliko naredbu kucate sa "svičem" odnosno sa znakom "/" i parametrom koji se prosleđuje uz naredbu, možete dobiti još podataka o fajlovima u tekućem ali i u svim poddirektorijumima.

TREE

ROOT (Rut) predstavlja koren (root) "stabla" koje čine direktorijumi na Hard disku. U rutu C: diska moraju se nalaziti sistemski fajlovi, CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT. SVE ostale fajlove smeštate u odgovarajuće direktorijume koje ćete sami kreirati a koji se mogu videti kao grana zamišljenog stabla.

TREE je naredba kojom se grafički prikazuje kako je to naše "stablo" (TREE) razgranato. 

MD

Make Directory, naredba kojom se kreiraju novi direktorijumi na disku. Dirktorijumi su uslovno rečeno police u Vašem lepo složenom ormanu.

MD test

Kreira direktorijum sa nazivom test. Preporučljivo je kada dobijete novi softver na disketi, napraviti privremeni direktorijum kao u primeru. Izvršavanje programa na Hard disku mnogo je brže a flopi disk drajv ae Vam biti slobodan za intervencije ukoliko je potrebno.

RD

Remove Directory, brisanje postojećih direktorijuma sa diska. Možete brisati samo direktorijume koji ne sadrže fajlove u sebi.

RD test

briše direktorijum test sa diska ukoliko je prazan.

CD

Change Directory, prelazak u parametrom navedeni direktorijum.

CD test

promeni direktorijum u test. Sa starijeg direktorijuma prelazite u poddirektorijum test.

COPY

Kopiranje fajlova sa disketa na disk, drugu disketu ili sa diska na disk i disketu. Često se koristi u svakodnevnom radu. Korisno je upotrebljavati u sledeaoj formi, npr:

COPY a:\*.* /v 

kopira sve fajlove sa A: diskete uz proveru da li je sve jednako izkopirano.

DEL

Brisanje fajlova posebno ili po grupama. Ako navedete fajl po imenu, briše samo navedeni fajl.

DEL *.*

Briše sve fajlove u tekućem direktorijumu.

DEL *.bak

Briše sve stare verzije fajlova (BAcKup)

DEL *.bak /p

Nudi za brisanje sve .BAK verzije. Odgovarate sa Yes ili No (Y/N) (Da/Ne)

 


Važno!!! Budite oprezni sa DEL naredbom! Podatke možete vratiti sa naredbom UNDELETE, ali neka to ostane samo kao moguanost.


PROMPT

PROMPT je prva naredba sa kojom se srećete u MS DOSu jer je navedena odmah u AUTOEXEC.BATu. Uloga joj je da Vam pomoću nje sistem prikaže, u liniji u kojoj čeka naredbu, podatke o tekućem disku i direktorijumu u kome se nalazite.

PROMPT $p$g

ispisuje podatke o tekućem disku i tekućem direktorijumu.

PROMPT $t

će prikazivati samo podatke o tekućem vremenu umesto gore navedenih.

PATH

Takođe se nalazi u AUTOEXEC.BATu. Označava putanju ( PATH ) po kome kompjuter treba da traži fajlove potrebne za rad ukoliko ih nema u tekućem direktorijumu. Naredba nebi trebalo da bude duža od 128 bajtova.


Boot disketa

Mora biti disketa koja se koristi u flopi drajvu sa oznakom A:. Kapacitet takođe mora biti odgovarajući (1.44MB za 3.5" i 1.2MB za 5.25"). Formira se na sledeai način:

U A: drajv ubacite disketu i na tastaturi otkucate naredbu:

FORMAT A: /s /u /v:BOOT

time ste sistemu naložili da formatira disketu bez čuvanja unformat informacija ( /u ), da na nju prebaci sistemske fajlove (/s) i da je nazove BOOT (v:BOOT).

Tom disketom ćete ubuduće moći da podignete sistem. Kada budete u potpunosti savladali MS DOS moći ćete da prebacite fajlove MS DOSa i na ovu disketu tako da će sistem moći i da se podigne i da radi sa te diskete.

Sve naredbe oko formatiranja i pravljenja BOOT disketa pozivajte sa Hard diska ali pazite da pri tome greškom ne date umesto oznake diskete (A: ili B:) oznaku logičkog diska (C:, D:, E: itd.) i tako uništite podatke koje ste imali.


BAT procedure

Vrlo su korisne i proste za pisanje a svaki put Vam uštede dosta živaca kada treba da obavite neki posao koji se sastoji iz nekoliko koraka ili pozivanje nekih prethodnih procedura.

Znanje MS DOSa Vam je potrebno kao osnovna kompjuterska kultura. Sve ovo mnogo lakše, ali ne znaei i mnogo brže, može se raditi iz ogromnog broja UTILITY (pomoćnih) programa. Iza svih lepo oblikovanih menija i poruka kriju se iste naredbe i operacije koje smo prethodno opisali.

Zapamtite, redosled startovanja izvršnih fajlova sa istim imenom: interna naredba (u COMMAND.COM-u), *.COM, *.EXE i na kraju *.BAT.

SPAKUJ.BAT

@echo off
echo.
echo ARJ bat za pakovanje bas svih fajlova iz tekuceg i svih
echo poddirektorijuma
echo u arhive od 1.44MB bez deljenja fajlova sa testiranjem arhive
echo.
echo sintaksa ARJPAK arhiva [fajlovi]
echo.
if "%1" == "" goto end
ARJ a %1 %2 -r -y -vvw1440 -a1 -jt -z
:end

SLOZI.BAT

@ echo off
echo.
echo Sada cemo da slozimo fajlove na disku %1
echo.
NDD %1 /c
SPEEDISK %1 /f /v
echo.
echo Slozio sam disk %1