Oplenac
 
 
 

 

    Na kamenitom brdu Oplenac, obraslom krivim šumarima (vrsta hrasta), bio je krajem XVIII veka slobodan zahvat šume. Po predanju i narodnoj etimologiji, račvasta i kriva stabla bila su vrlo pogodna da se od njih pravi oplen - drveni delovi na seljačkim klolima (otuda i naziv : Oplenac). U vreme prvog srpskog ustanka na Oplencu se nalazio utvrđeni šanac, podignut za egzercir vojske i neposrednu odbranu topolskog grada, a na njihovim padinama su se nalazili Karađorđevi vinogradi i, niže prema gradu, voćnaci. Ova dominatna tačka u zatalasanom reljefu Sumadije pruža izvanredan pogled u okolinu na sve četiri strane sveta. Karađorđev sin, knez Aleksandar, obnovio je za vreme svoje vladavine očeve vinograde, zasadio nove i na samoj istočnoj padini sagradio kuću sa više soba pod kojom je bio podrum, a na samom brdu manju stanbenu zgradu. Stupivši na presto svojih predaka, posle majskog prevrata 1903 god. u kojoj je grupa nezadovoljnih oficira-zaverenika, okupljenih u tajnoj organizaciji  pod nazivom "Crna ruka", likvidirala dinastiju Obrenovića, kralj Petar I Karađorđević je revnosno prionuo da unapredi zapušteni grad i podigne zadužbinu u Topoli. Premda je stupio na presto u poznijim godinama, kao šezdesetogodišnjak, on ostaje veran slobodoumnim idealima svoje mladosti. Kao prevodilac i izdavač znamenitog spisa o slobodi štampe Džona Stjuarta mola (John Stuart Mill), on, kasnije, kao monarh, omogućuje slobodan procvat štampe i buržuatske slobode i parlamentarizam doživljava vrhunac za njegove vladavine.

   Samom dolaskom na presto, kralj Petar I Karađorđević čini da mali grad Topola koji ga vezuje za pretke dobija značaj u tadašnjoj Srbiji i kasnije u Jugoslaviji mesto grada prestonice. Grad se odeva u sasvim drugo ruho. Zadržava se istorijski izgled grada, onakav kakav je bio i za vreme njegovog dede Karađorđa Petrovića, stim da se u grad ulazu značajna sredstva na izgradnji novih objekata i na osavremenjavanju infrastrukture. Zanimljivo je da Topola odmah posle Beograda dobija savremeni vodovod i električnu centralu. Izgradnju vodovoda u Topoli nadgledao je lično kralj Petar.

   Na brdu Oplencu na čijim se padinama nalazi Topola u vreme kralja Petra grade se novi objektu u zadužbini koja danas nosi naziv po imenu kralja Petra. Trenutno, Oplenac je park muzej u okviru koga se nalaze crkva Sv. Đorđa, vila kralja Aleksandra I Karađorđevića, vila kraljice Marije, Hotel Karadjordje, kompleks bazena, teniskih terena, kuća kralja Petra i više depadanasa sa objektima u kojima živi osoblje za održavanje parka. Svi objekti su pod zaštitom i autentični su.

   U vili kralja Aleksandra I Karađorđevića danas ne živi niko. Objekat je namenjen kao letnjikovac NJKV Aleksandru II i porodici Karadjordjević uopšte. Princ Tomislav Karađorđević, je od 1990 godine živeo i radio u ovoj kući sve do svoje smrti 2000 god. On je jedini predstavljao pravu sponu između kraljevine u izgnanstvu i srpskog naroda. Pošto je vila nadomak crkve Sv. Đorđa, princ Tomislav je često viđen na bogosluženjima a pošto se radilo o vrlo komunikativnom čoveku, građani Topole koji su odlazili u posetu parku često su zastajali da porazgovaraju sa princom koji je bio vrlo druželjubiv.