D&D 3rd edition

Dungeons and Dragons je sistem koji već decenijama postoji i zabavlja igrače. Imao je dva izdanja kao i njegova izmenjena verzija Advanced Dungeons and Dragons (AD&D) koja je bila i popularnija od D&D-a. Dugo je izlazio pod okriljem firme TSR koju je pre nekog vremena kupila firma Wizards of coast.
U 2000-toj godini se pojavilo dugo očekivano treće izdanje popularnih Tamnica i Zmajeva i izazvalo pomamu medju ljubiteljima ove vrste igara, toliku da je Wizards of coast prekinuo proizvodnju i distribuciju AD&D proizvoda i koncentrisao se potpuno na D&D 3rd edition. Ubrzo posle Player's Handbooka, tokom jeseni, izašli su Dungeon Master Guide i Monster Manual.

Treće izdanje je sa tehničke strane veliki napredak u odnosu na AD&D. Knjige su bolje i jasnije napisane. Nisu ostavljene brojne brljotine,
loša pravila i rupe koje bi lako popunila dodatna izdanja (odlika AD&D-a) za koja morate izdvojiti još novca. Možda se može prigovoriti da je DMG većim delom nepotreban ali to je samo zato što je PHB odlično napisana i zaokružena celina, kojoj nije trebalo mnogo šta dodati pa je ostalo mesta za objašnjenja kako voditi igru, motivisati igrače, smišljati avanture i spajati ih u jednu kampanju, praviti svoje svetove i neke slične teme koje bi i iskusniji Masteri trebalo da bar prelistaju jer niko nije savršen i ne zna baš sve.

Korišćena je takozvana "tehnika upućivanja", što znači da ukoliko naidjete na neki nepoznat pojam ili pojam kojem je potrebno detaljnije objašnjenje, pored njega stoji i zagrada koja vas upućuje na stranicu u knjizi koja detaljnije objašnjava taj pojam. To prilično olakšava korišćenje jednog toliko obimnog priručnika. Objašnjenja su jasna, dati su primeri tamo gde je to potrebno.


Veličine od mačke do najvećeg zmaja:
tiny(mačka), small (goblin), medium (čovek), large (ogre),
huge (titan), gargantuan (purple worm), colossal (zmaj).


Ilustracije su daleko bolje. Možda se nekom i neće svideti stil crtača ali će mu definitivno koristiti da vidi ilustracije oružja, oklopa i opreme ("Po čemu se razlikuju guisarme, glaive, longspear i lance kad su sve to duga koplja?"). Crteži koji objašnjavaju pravila su brojni i zaista pohvalni a ilustracije rasa, klasa i nekih zanimljivih situacija ulepšavaju izgled i opšti utisak. Monsteri su sjajno uradjeni (nimfa ne mora da koristi specijalne sposobnosti privlačnosti, dovoljno je igračima pokazati sliku) mada ima i čudnih rešenja koja manje ili više odudaraju od izgleda i opisa nekih stvorenja u ranijim izdanjima.

Što se tiče igrivosti i poredjenja sa drugim sistemima i svojim prethodnicima, to je uglavnom stvar ukusa mada ja lično mislim da je D&D 3E daleko bolji od AD&D jer su pravila ozbiljnija, bolje sredjena, realnija a uz sve to i jednostavnija.

D&D je zasnovan na d20 sistemu koji forsira firma Wizards of coast što znači da će dvadesetka biti kockica koju ćete najčešće bacati. Pravila nisu komplikovana, brzo se savladaju i DM će izuzetno retko morati da u toku igre traži nešto po knjigama. Skoro sve što je potrebno da igra glatko teče nalazi se na osnovnim papirima likova (character record sheets). Prednost d20 sistema je što WotC dozvoljava besplatno korišćenje tog sistema tako da se do sada pojavilo mnogo knjiga različitih firmi baziranih na ovom sistemu.

D&D je predvidjen za vreme slično našem Srednjem veku i prilagodljiv je različitim svetovima koji mogu biti smešteni u to ili ranije vreme. Na ovom linku  http://dndworld.com/kb/gnp/3e.html možete pogledati opise većine knjiga koje su do sada izdate.

Izlaganje o D&D-u počinje naravno Player's Handbook-om i oni koji žele da budu HEROJI neka kliknu na taj link.

PHB - Player's Handbook (priručnik za igrače)
DMG - Dungeon Master Guide (priručnik za DM)
MoM - Monster Manual (knjiga koja sadrži opise i slike raznovrsnih bića koje susrećete u igri

 

prethodna strana

Svetovi

home

sledeća strana

Heroji

Autor sajta:
payton