Matična ploča (Motherboard)

BIOS
BUS
PCI slotovi
ISA slotovi
LBA produžetak
FDD priključak
HDD priključak
LPT priključak
COM priključak
CPU ZIF podnožje
CACHE memorija
CHIP SET
SIMM podnožja
NiCd baterija
Priključak za tastaturu
Konektori za napajanje
Kratkospojnici za podešavanje

Konektor za napajanje

Plastični konektor koji nosi 12 metalnih kontakata preko kojih ploča dobija napajanje iz SPS-a. Iz napajanja dolaze dve grupe od po 6 kablova sa sledećim naponima +5V, -5V, +12V i -12V. Ako ikada budete imali priliku da otkačite ove kablove od ploče, kada ih budete vraćali nazad, gledajte da crni kablovi s oba konektora budu jedni do drugih. Inače, pečena ploča i nije neko jelo ali pouzdano znam da ih u nekim kućama "spremaju".

PCI slotovi

Slotovi namenjeni priključivanju PCI adaptera ili kartica, svejedno. Ima ih obično 4. Sasvim dovoljno. Na ovoj ploči se nalaze 32-bitni PCI slotovi. Svakog od njih ploča "poznaje" poimenice pa tako može da im dodeljuje i prioritete i sl. Windows 95 primeti ako prebacite neku karticu iz jednog slota u drugi. Odmah po startovanju Vam to i saopšti ("New hardware found") pa malo potraži drajvere i sve bude u redu.

ISA slotovi

Namenjeni su priključivanju starih ISA kartica. Ima ih 3 ili 4, a inače su 16 bitni. Ako imate i 8bitne kartice i one sasvim lepo pašu, samo što ne koriste nastavak za 16 bita. Maksimalani transfer rejt na ISA slotovima je 10MHz i tu su da bi jake "mašine" bile kompatibilne sa AT mašinama inače samo usporavaju posao.

CPU ZIF socket

Centaral Procesor Unit Zero Insert Force Socket ili ležište za centralni procesor sa laganim umetanjem. Samo podignete uvis ručicu i zatim Vaš 128nogi procesor bocnete unutra. Sve nožice moraju biti sasvim prave, ako nisu ostaće bose. Jednom se desilo da je i tako ubačen procesor radio, doduše sve dok na tu mašinu nije instaliran AutoCad, ali radio je.

BIOS

Basic Input Outpu System. Odatle dolazi pločina "svest", a odatle počinje i naša prva saradnja sa pločom. Kada kompjuter oživi, po prvom sklapanju, u BIOS RAM se unose podaci o tome šta je od uređaja na kompjuter priključeno. Znači koji je tip Hard diska, koji flopi, ima li tastaturu, koji je monitor u pitanju i na osnovu toga svi ostali podaci koji idu u ADANCED i CHIP SET setup.

Inače BIOS na ovoj ploči je FLASH, što znači da ga možete softverski menjati. Mnogo lepa mogućnost. Kada proizvođač reši probleme oko eventualnih nekompatibilnosti, nabavite fajl sa novim sadržajem BIOS-a i jednostavno ga učitate.

Uglavnom je to AMI BIOS koji ima podršku internog časovnika sa kalendarom (eip 82284) i u BIOS RAM čipu čuva osnovne podatke o kompjuteru. Ni-Cd baterija od 3.6V napaja CMOS RAM kada kompjuter ne radi. Postoji integrisana verzija BIOS-a u kojoj se nalazi BIOS, CMOS RAM, i baterija.

CACHE

Keš. Brza statička memorija namenjenu privremenom čuvanju podataka iz procesora.Statički RAM koji procesor koristi u toku obrade. Obično se instalira 128 ili 256 kB keš memorije.

CHIP set

Čip set projektuju velike kompjuterske kompanije a kasnije ga, čak i nepoznate firme, ugrađuju u svoje matične ploče. Od čip seta uglavnom zavisi brzina rada matične ploče. Svi drajveri i podešavanja u BIOS-u su direktno zavisni od čip seta na matičnoj ploči.

SIMM podnožja

Memorijski slotovi - Mesta za 16 bitnu SIMM ili ređe SIPP memoriju sa 30 pina. Do 64MB po slotu. Po pojavi VLB-a i PCI koriste se 32 bitni memorijski čipovi sa 72 pina.

HDD priključak

IDE interfejs za Hard disk. Na jedan IDE konektor uz pomoć jednog kabla, moguće je povezati dva (E)IDE hard diska. Postoje dva konektora na ploči, znači za 4 Hard diska.

LPT priključak

Priključak za kabl do konektora za printer. Podešavanje parametara za korišaenje LPT porta vrši se u BIOS-u.

FDD priključak

Priključak za Flopi disk drajv. Na njega se priključuje kabl koji vodi do flopija od 3.5" i ili 5.25". Podešavanje parametara flopi uređaja vrši se u BIOS-u.

NiCd baterija

Napon ispravno formirane baterije iznosi 3.6V. Sve promenjive u CMOS setup-u čuvaju se u CMOS RAM-u uz pomoć ove baterije. Ako je baterija neispravna, sadržaj se gubi i nemoguće je podići operativni sistem.

Priključak za tastaturu

Keyborad interface - Priključak za tastauru. Nalazi se sa zadnje strane kompjutera. Strelica na kraju kabla tastature (priključku koji držite u ruci prilikom povezivanja tastature sa matičnom pločom), treba da bude okrenuta prema gore u odnosu na položenu matičnu ploču. Softverski deo povezivanja odrađuje CPU INTEL 8041, 8042 ili 8048.

COM priključci

Priključeak za kabl do COM portova. Ima ih dva i parametri im se podešavaju u BIOS-u.

VLB produžetak

Nastavak ISA slota koji omogućava korišćenje VLB kartica.

Džamperi za za podešavanje

Prespajanjem džampera kratkospojnicima, procesoru se saopštavaju parametri o komponentama koje se dodaju na ploču (CPU, CACHE, NPU i sl.)

BUS

PC BUS (8 bit ISA), AT BUS (16 bit ISA), EISA (32 bit), Micro Channel (16 ili 32 bita). Skoro sve rade na manjim brzinama od 10MHz. Najslabija su karika u kompjuteru. Krajem 1992. god se pojavio standard Vesa Local BUS koji ima teorijsku brzinu do 50MHz. Krajem 1993. pojavljuje se standard PCI koji ima teorijsku brzinu od 132 MHz ali 32-bitni PCI BUS radi najbolje na 33MHz.

Brzina procesora (MHz)

Brzina memorije i keša (MHz)

Klok umnožak

Brzina PCI basa

75

50

1.5

25

90

60

1.5

30

100

66

1.5

33

120

60

2

30

133

66

2

33

150

60

2.5

30

166

66

2.5

33

200

66

3

33