O violini
Violina je pre svega jedan nežan, osetljiv instrument o kome je potrebno znati ako ga imate da ga ne smete izlagati suncu, kiši i vlazi bilo koje vrste. Violina ne sme stajati u blizini bilo kakvog grejnog tela peći, radijatora, itd.
- Violina ne bi trebalo da bude nesvirana. Violina koja je odložena na duži period vremena može podleći crvotočini. Insekti ne napadaju instrument koji se često koristi!
- Violina je krhki instrument i treba biti pošteđena udaraca i potresa.
- Potrebno je sa vremena na vreme menjati žice jer one vremenom gube svoju boju a jasnoća tona više nije izražena. Kada menjate žice, najbolje je menjati sve četiri odjednom.
- Treba redovno mazati strune kalafonijumom (naravno onoliko koliko koristite instrument).
- Ono što treba znati jeste da su na violini potrošna roba žice i strune.Pri tome žice menjamo češće nego strune. Danas postoji mnogo proizvođača koji nude širok spektar žica različitog kvaliteta i cena ne baš prilagođenim kvalitetu. Ipak za sada sam primetio da kod nas još uvek ne postoji ozbiljan takmac proizvođačima stranih žica.
- Higijena je bitna. Trebalo bi prati ruke pre sviranja, jer tako održavamo higijenu instrumenta a pranjem ruku nakon sviranja održavamo ličnu higijenu.
- Za gudalo je važno da kada ga ne koristimo, odnosno kada ga odložimo, da strune dovoljno opustimo. Mera za to koliko strune opuštamo jeste štap gudala. On ne treba biti nategnut.VAŽNO!
U slučaju da smo gudalo odložili a da nismo otpustili strune potrebno je otpustiti strune i ostaviti gudalo dan dva da miruje da bi se štap vratio u svoj prvobitni oblik. Kada sviramo, štap treba nategnuti ali voditi računa da i pri njegovoj najvecoj nategnutosti mora postojati ulegnuće po njegovoj dužini.