Štimovanje
Štimovanje predstavlja jedan proces laganog otpuštanja i zatezanja žica na instrumentu da bi on prilikom sviranja davao tačno određene (čiste) tonove. Štimuju se svi instrumenti, ne samo violine, i cilj je da to odsviran na jednom bude isti tonu odsviranom na drugom instrumentu, ali i da postoji tačno određeni frekventni razmak između tonova. Da bi neku melodiju odsvirali i ona ostavila lep utisak najpre je potrebno da vam je instrument naštimovan.
Naštimujte violinu
Kada štimujemo violinu osnovna stvar jeste, da li prepoznajemo kada je ton visok ili nizak.
Neka vam u tome pomogne sledeći primer:- Povucite gudalom preko jedne od žica.
- Pokušajte još dok povlačite gudalom preko žica da otpevate taj ton.
- Još dok povlačite gudalom preko žice usaglasite otpevani ton sa tonom koji žica proizvodi.
Eto to je glavni princip po kojem se odvija štimovanje.Bitno je još da znate da se žice štimuju u kvintnom razmaku (G,D,A,E). Sada vam je potreban reper, odnosno ton prema kome se štimujete. Za to možete koristiti klavir, harmoniku, klavijature ili baš instrumente predviđene za to kao što je zvučna viljuška, ili pisak. Bitno je da svi ti instrumenti imaju ton A (440 Hz). Štimovanje žica se vrši pažljivim zatezanjem i otpuštanjem čivija (nalaze se na pužu), a fino štimovanje pomoću fajnštimera koji se nalaze na kordaru (žičnjaku). Prema žici A štimujemo sve ostale žice (E i D, a prema D, G žicu).
VAŽNO!
Prilikom štimovanja trebalo bi držati violinu dalje od lica. Uvek postoji mogućnost da žica pukne pa je ovo način da se zaštitite.